| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

Zeznania CIT-8 składają również podatnicy uzyskujący dochody zwolnione przedmiotowo od podatku. Podatnicy tacy dość często mają problem z właściwym wypełnieniem tych zeznań. Jak ujmować w zeznaniu CIT-8 dochody zwolnione od podatku?

Zobacz: CIT-8 (wersja 24) – jak wypełnić zeznanie za 2016 rok

Przede wszystkim należy podkreślić, że w poz. 27-30 zeznania CIT-8 podatnicy są obowiązani wykazać wszystkie przychody (z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 2 ust. 1, art. 21 i art. 22 updop), w tym przychody wolne od podatku oraz przychody ze źródeł, z których dochód jest wolny od podatku. Analogicznie, w poz. 31-34 zeznania wykazywane są wszelkie koszty uzyskania przychodów, w tym koszty uzyskania przychodów wolnych od podatku oraz przychodów ze źródeł, z których dochód jest wolny od podatku (chyba że z przepisów art. 16 updop wynika, że dany rodzaj kosztu nie stanowi kosztu uzyskania przychodów).

Mając wyliczoną wysokość przychodów i kosztów ze wszystkich źródeł przychodów, ustala się dochód, który jest nadwyżką przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeśli koszty uzyskania przychodów przekroczą sumę przychodów, różnica jest stratą. Dochód należy wykazać w poz. 35 zeznania (w dalszej części dochód ten będzie nazywany „dochodem ogółem”), zaś stratę w poz. 36 zeznania (w dalszej części strata ta będzie nazywana „stratą ogółem”). Na tym etapie dochód albo strata pochodzą zarówno ze źródeł przychodów, z których dochód jest opodatkowany, jak i z przychodów wolnych od podatku oraz pochodzących ze źródeł przychodów, z których dochód jest zwolniony od podatku.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Uzyskiwanie przychodów wolnych od podatku oraz pochodzących ze źródeł, z których dochód jest zwolniony od podatku, może dopiero wpłynąć na treść kolejnych pozycji zeznania. Zależnie od relacji między dochodem (stratą) ogółem a dochodem (stratą) ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku, możliwych jest pięć scenariuszy.

Scenariusz 1. U podatnika może wystąpić dochód ogółem, w tym dochód ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku (w takiej sytuacji kwoty dochodu w poz. 35 i 38 zeznania są takie same). W takich przypadkach dochód ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku, pomniejsza dochód ogółem. Uzyskany wynik stanowi podstawę opodatkowania wpisywaną w poz. 44.

PRZYKŁAD

Spółka A prowadzi działalność gospodarczą, między innymi, w specjalnej strefie ekonomicznej (dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie tej strefy są zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop). Spółka ta uzyskała w 2009 r. przychody (w tym przychody z działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej) w wysokości 2 100 000 zł oraz poniosła koszty uzyskania przychodów (w tym koszty uzyskania przychodów z działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej) w wysokości 900 000 zł, z czego z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej spółka uzyskała przychody w wysokości 300 000 zł oraz koszty uzyskania przychodów w wysokości 272 000 zł. Spółka w ramach zeznania CIT-8 odlicza dokonaną w 2009 r. darowiznę w kwocie 8000 zł. W tej sytuacji:

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 30.06.2010

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia

Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8
Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK