| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak rozliczyć różnice kursowe z faktury korygującej

Jak rozliczyć różnice kursowe z faktury korygującej

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W związku z udzielonymi rabatami wystawia faktury korygujące. Zdarza się również, że otrzymuje faktury korygujące od zagranicznych dostawców. Jaki kurs spółka powinna przyjmować dla określenia wyceny korygowanych wartości?


RADA

W przypadku wystawienia faktury korygującej należy przyjąć kurs zastosowany dla ustalenia przychodu należnego ustalanego na podstawie faktury pierwotnej. Analogicznie należy postąpić w przypadku otrzymania faktury korygującej dotyczącej kosztów. Korygowane kwoty mają jednak wpływ na rozliczanie różnic kursowych. Pewne rozbieżności w sposobie rozliczania różnic kursowych mogą wystąpić w zależności od tego, czy faktura korygująca została wystawiona przed otrzymaniem przez Państwa zapłaty, czy po jej otrzymaniu. W przypadku kosztów - w zależności od tego, czy otrzymają Państwo fakturę korygującą przed zapłatą zobowiązania, czy po zapłacie.

UZASADNIENIE

Często spotykanym problemem jest to, jaki kurs walutowy przyjąć na fakturze korygującej dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy czy wewnątrzwpólnotowego nabycia towarów.

Na podstawie § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

W związku z powyższym należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia faktury pierwotnej. Faktura korygująca powinna bowiem oprócz elementów korygowanych odzwierciedlać stan, w którym była wystawiona faktura pierwotna.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Rozliczając fakturę korygującą, należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia faktury pierwotnej.

Moim zdaniem w ten sam sposób należy również ustalić kurs dla celów podatku dochodowego.

W przypadku ustalania różnic kursowych od przychodów dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Ujemne różnice kursowe powstają zaś, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »