| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy wydatki na obsługę prawną mogą być kosztem

Czy wydatki na obsługę prawną mogą być kosztem

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu?


KRZYSZTOF ŚCIPIEŃ

asystent podatkowy, BDO Numerica - International Auditors & Consultants

Tak

Wydatki poniesione na obsługę prawną mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jako wydatki pośrednio związane z uzyskaniem przychodu stanowią koszt w momencie ich poniesienia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W przedmiocie zaliczenia wydatków na obsługę prawną do kosztów uzyskania przychodów stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 10 czerwca 2002 r. nr PB3/GM-8214-127/02.

W piśmie tym czytamy, że podatnicy, w trakcie kontroli podatkowych (skarbowych) oraz związanych z nimi postępowań, jak również postępowania przed NSA, często korzystają z pomocy firm doradczych (prawniczych). Pomoc ta może być oparta na stałej współpracy związanej z bieżącą obsługą danego podatnika, jak również na korzystaniu z tej pomocy w trakcie konkretnego postępowania. (...). W odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu do k.u.p. z chwilą ich faktycznego poniesienia. Wydatki z tytułu korzystania z usług firmy doradczej nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika. Niewątpliwie wiążą się jednak z prowadzoną przez niego działalnością. Z tych też względów wydatki z tego tytułu mogą zostać zaliczone do k.u.p. (...).

Ważną kwestią jest sposób udokumentowania usługi o charakterze niematerialnym, jaką jest obsługa prawna, gdyż w praktyce jest on zarzewiem wielu konfliktów, jak choćby wysuwanego często przez organy skarbowe zarzutu fikcyjności danej transakcji.

Dlatego też wskazane jest, aby podatnik gromadził wszelkie dokumenty (faktury, opinie, itp.) wskazujące na wykonanie usługi, aby stwierdzić, że dany wydatek został poniesiony w celu uzyskania przychodu. Podatnik nie ma jednak obowiązku ujawniania treści opinii prawnych lub prawno-podatkowych władzom skarbowym w celu wykazania, że usługa prawnicza została wykonana.

Odpowiedzi na pytanie, w którym momencie wydatki poniesione na obsługę prawną mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy poszukiwać w art. 15 ust. 4 ustawy. Z przepisu tego wynika, że koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszt podatkowy proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

(PM)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 15 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK