| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Przedmiotem sukcesji spółki powstałej w wyniku podziału będą przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału - dotyczy to więc tych przychodów i kosztów, które nie zostały uwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego spółki podzielonej obejmuje więc jedynie przychody i koszty wykazane przez spółkę do dnia podziału.

Tak w indywidualnej interpretacji podatkowej uznał 21 marca 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Podział spółki

Wnioskodawcą jest spółka kapitałowa, która uległa podziałowi, w związku z czym doszło do wydzielenia z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: ZCP). Pozostawiony w spółce majątek także stanowił ZCP. Skutkiem dokonanego w sierpniu 2013 r. wydzielenia było powstanie nowej spółki.

Rok podatkowy wnioskodawcy odpowiada rokowi kalendarzowemu.

W związku z powyższym wnioskodawca miał pytania co do tego, w jaki sposób powinien rozliczyć przychody i koszty dotyczące bezpośrednio ZCP, (która została wydzielona) jak i przychody i koszty, których nie da się jednoznacznie przypisać do wydzielonej ZCP, rozliczone i nierozliczone  przed dniem podziału.

Miał on również wątpliwość co do tego, czy ma obowiązek w swoim zeznaniu rocznym CIT-8 za 2013 r. wykazać przychody i koszty przyporządkowane do wydzielonej ZCP od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia podziału i wydzielenia ZCP oraz co do tego czy przychody i koszty, które nie zostały rozliczone do dnia podziału, tj. nie zostały uwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy zostaną przeniesione na spółkę nowo zawiązaną.

Wstąpienie nowo utworzonej spółki w ogół praw i obowiązków

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej osoby prawne przejmujące oraz osoby prawne powstałe w wyniku podziału, wstępują z dniem podziału lub wydzielenia we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi ZCP.

Z literalnego brzmienia ów przepisu należy wywnioskować, że sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające w związku z przydzielonymi” spółce przejmującej składnikami majątku.

Użycie w regulacji czasu teraźniejszego powoduje, że sukcesji mogą podlegać wyłącznie „stany otwarte”, tj. prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia „pozostają” jeszcze w związku z składnikami majątku przydzielonymi spółce przejmującej.

Powoduje to, że przedmiotem sukcesji podatkowej nie mogą być prawa i obowiązki, które pozostawały w związku z danymi składnikami majątku przed dniem wydzielenia. Jeżeli więc przychody oraz koszty dotyczące działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstały do dnia wydzielenia i zostały rozpoznane przez dzieloną spółkę, prawa i obowiązki dotyczące rozliczenia takich przychodów i kosztów nie będą przedmiotem sukcesji.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »