| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Termin złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych

Termin złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w zagranicznych spółkach spełniających kryteria uznania ich za zagraniczne spółki kontrolowane. Księgowa poinformowała nas, że będziemy musieli składać osobne zeznania o wysokości dochodu tych spółek. Czy tak faktycznie będzie? Jeśli tak, to w jakim terminie takie zeznanie musi zostać złożone? Nasza spółka ma rok podatkowy zgodny z kalendarzowym i obawiamy się, że do końca marca nie zdążymy uzyskać wszystkich danych niezbędnych do prawidłowego wypełnienia takiego zeznania.

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych, znowelizowanych ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r., na­kazują podatnikom osiągającym dochody z działalności prowadzonej przez zagraniczne spółki kontrolowane złożenie właściwym urzędom skarbowym odrębnego zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kon­trolowanej osiągniętego w roku podatkowym.

Jednak termin na złożenie takiego zeznania został znacznie wydłużony w stosunku do terminu złożenia zezna­nia przez podatnika z jego działalności prowadzonej w Polsce. Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 2a updop (i odpo­wiednio art. 45 ust. 1aa updof) zeznanie o dochodach zagranicznej spółki kontrolowanej podatnik musi złożyć do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego i w tym terminie wpłacić podatek należny.

Jeśli natomiast podatnik osiąga dochody z więcej niż jednej zagranicznej spółki kontrolowanej, to musi złożyć odrębne zeznanie o dochodach z każdej z tych spółek.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Urzędem skarbowym właściwym do złożenia tego zeznania dla podatników PIT jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium. Na­tomiast dla podatników CIT właściwym urzędem skarbowym będzie urząd skarbowy według siedziby podatnika.

Obie znowelizowane ustawy o podatkach dochodowych zawierają również delegację dla Ministra Finansów do określenia - w drodze rozporządzenia - wzoru tego zeznania, wraz z objaśnieniami co do sposobu jego wy­pełniania oraz terminu i miejsca składania, w sposób umożliwiający identyfikację podatnika, zagranicznej spółki kontrolowanej i urzędu skarbowego, do którego jest kierowane zeznanie, oraz poprawne obliczenie podatku przez podatnika.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 27 ust. 2a, art. 28a ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 45 ust. 1aa i ust. 1b, art. 45d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 25 i 26, art. 2 pkt 27 i 28, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »