| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Termin wyboru alternatywnego sposobu wyliczania limitu odsetek zaliczanych do kosztów podatkowych przy pierwszej pożyczce

Termin wyboru alternatywnego sposobu wyliczania limitu odsetek zaliczanych do kosztów podatkowych przy pierwszej pożyczce

Spółka planuje zaciągnięcie pożyczki u swojego większościowego udziałowca w pierwszym kwartale 2015 r. Będzie to pierwsza pożyczka, do której będą miały zastosowanie ograniczenia w zaliczaniu do kosztów odsetek. Wcześniej spółka nie miała tego typu zobowiązań, więc nie stosowała przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Czy można w takim przypadku wybrać alternatywny sposób wyliczania limitu odsetek zaliczanych do kosztów podatkowych zamiast stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji? Czy jest jakiś termin, w którym spółka może dokonać takiego wyboru?

W sytuacji, gdy zaciągnięta przez spółkę pożyczka u większościowego udziałowca jest pierwszym zobowiąza­niem, do którego mają zastosowanie regulacje limitujące wartość odsetek mogących stanowić koszt podatkowy, mają Państwo prawo wybrać alternatywny sposób wyliczania limitu tych odsetek zamiast stosowania przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Taką możliwość stwarza podatnikom wprowadzony do ustawy o podatku dochodo­wym od osób prawnych ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. nowy art. 15c ust. 12.

Z przepisu tego wynika bowiem wprost, że podatnik, który do dnia otrzymania pożyczki od podmiotów powiązanych z nim w sposób określony w art. 15 ust. 1 updop nie stosował w roku podatkowym ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 albo 61 updop, może wybrać sposób zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w art. 15c updop, pod warunkiem zawia­domienia, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy takiej pożyczki.

Dokonanie takiego wyboru jest zatem ograniczone stosunkowo krótkim terminem, który ustawodawca wyzna­czył podatnikom chcącym skorzystać z tej możliwości.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Trzeba też pamiętać, że z art. 15c ust. 12 updop wynika również, że w przypadku gdy pierwsza umowa po­życzki, do której podatnik chciałby zastosować zasady określone w art. 15c updop w zakresie wyliczania limitu odsetek zaliczanych do kosztów podatkowych, zostanie zawarta w trakcie roku podatkowego, to te wybrane przez siebie zasady podatnik musi stosować od początku roku podatkowego.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku docho­dowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
     

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »