REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.
Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. nowe przepisy o cenach transferowych znacznie zwiększają zakres obowiązkowych informacji, które podatnik będzie musiał przedstawić w lokalnej dokumentacji cen transferowych (ang. local file).

Pierwszym warunkiem określającym obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji będzie osiągnięcie w roku poprzedzającym rok podatkowy przychodów lub kosztów powyżej 2 mln euro. Ich wartość będzie określana według zasad rachunkowości i ma uwzględniać wszystkie przychody i koszty, również te realizowane z podmiotami niepowiązanymi oraz niezwiązane z działalnością operacyjną podatnika.

Autopromocja

Drugim warunkiem jest istotność transakcji/zdarzeń rozumiana jako ich wartość w bieżącym roku podatkowym. Dla podmiotów, których przychody lub koszty wyniosą 2 mln euro, udokumentowaniu będą podlegały transakcje/zdarzenia o wartości powyżej 50 tys. euro. Limit ten będzie rósł wraz ze wzrostem przychodów/kosztów podatnika.

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Od 2017 r. zmieni się również kryterium podmiotowe powstania obowiązku dokumentacyjnego. Wzrośnie próg udziału w kapitale innego podmiotu z 5 proc. do 25 proc., od którego traktuje się podmioty jako podmioty powiązane. Aktualne pozostaną przepisy dotyczące obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi osobowo.

Obowiązkowe elementy lokalnej dokumentacji cen transferowych

Zakres obowiązkowych informacji w dokumentacji lokalnej będzie zależał od wielkości przychodów/kosztów podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy. Nowymi elementami dokumentacji dla podatników, których przychody/koszty przekroczą 2 mln euro, będą wskazanie i uzasadnienie metody oraz sposobu kalkulacji dochodów/straty podatnika oraz przedstawienie algorytmu kalkulacji rozliczeń pomiędzy stronami transakcji, danych finansowych podatnika wraz ze sposobem wyliczenia wartości rozliczeń. Dla podatników będzie to oznaczało odejście od dotychczasowej opisowej prezentacji danych w dokumentacji. Podatnik będzie musiał zwrócić większą uwagę na konieczność skorelowania informacji z dokumentacji z danymi ze sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany te będą wymagały również ściślejszej współpracy z podmiotami z grupy, szczególnie w przypadku gdy podatnik jest stroną nabywającą i nie posiada szczegółowych informacji o sposobie kalkulacji ceny.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Najistotniejszą zmianą z praktycznego punktu widzenia dla podatników o przychodach/kosztach powyżej 10 mln euro będzie konieczność uwzględnienia w dokumentacji analizy porównywalności (ang. benchmarking study). W wyniku tej zmiany podatnicy będą zobligowani do zebrania polskich danych porównawczych, pozwalających porównać realizowane transakcje z podmiotami powiązanymi z warunkami rynkowymi.

Restrukturyzacje do wiadomości fiskusa

Ponadto w dokumentacji cen transferowych podatnicy będą zobowiązani do wskazania przeprowadzonych ostatnio restrukturyzacji, czyli przeniesień między podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk. Zmiana ta prawdopodobnie będzie skutkować zwiększoną liczbą przeprowadzonych kontroli restrukturyzacji, m.in. pod kątem potencjalnej konieczności wypłaty wynagrodzenia za przeniesienie biznesu (ang. exit payment) pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Część elementów nowej dokumentacji lokalnej – pomimo iż do tej pory nie była wymagana – i tak była często prezentowana w dokumentacjach, np. dane identyfikujące podmioty powiązane dokonujące opisywanych transakcji, struktury: organizacyjna i zarządcza podatnika, przedmiot i zakres prowadzonej działalności, umowy będące podstawą zawarcia transakcji. Przygotowanie tej części dokumentacji nie powinno się zatem wiązać z dużym utrudnieniem dla podatników.

Od 2017 r. zmieni się sposób sporządzania dokumentacji cen transferowych, której prawidłowe przygotowanie będzie wymagać większego zaangażowania podatnika, w tym również kadry zarządzającej, i ściślejszej współpracy z podmiotami powiązanymi w kwestii pozyskania danych do kalkulacji ceny.

Obowiązek posiadania podatkowej dokumentacji cen transferowych

Magdalena Marciniak

– doradca podatkowy, szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP

Katarzyna Caban

– doświadczony konsultant w Zespole Cen Transferowych w MDDP

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Procedury zawierania umów w ramach projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich

    Która procedura obowiązuje w projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich - zasada konkurencyjności czy ustawa Prawo zamówień publicznych? Sprawdź!

    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    REKLAMA