| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy przedawnione należności zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

Czy przedawnione należności zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

W prowadzeniu działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, w których kontrahent nie płaci przedsiębiorcy za sprzedane towary lub wykonane usługi. Niekiedy wierzycielowi uda się wyegzekwować należność, czasami do zapłaty w ogóle nie dochodzi, a upływ czasu powoduje przedawnienie przysługujących wierzycielowi świadczeń. W takich sytuacjach wierzyciel ponosi dwukrotnie stratę: nie uzyskuje zapłaty, a przedawnionej wierzytelności nie zaliczy do kosztów podatkowych.

Pamiętajmy, że wierzytelności przedawnionych nie zaliczymy kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli wcześniej zaliczyliśmy je do przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wierzytelności odpisanych jako przedawnione.

Kiedy wierzytelność się przedawnia

Należności ulegają przedawnieniu z upływem przewidzianego prawem terminu dochodzenia wierzytelności na drodze powództwa cywilnego. Upływ terminu przedawnienia zwalnia dłużnika z obowiązku zapłaty wierzytelności, a więc wierzyciel nie może skutecznie domagać się od dłużnika zapłaty należności.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Podstawowy termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz świadczeń okresowych termin przedawnienia jest znacznie krótszy i wynosi trzy lata. W pewnych przypadkach termin przedawnienia wynosi tylko 2 lata (roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych).

Pamiętajmy więc, aby nie dopuścić do przedawnienia. Formą ochrony dla wierzyciela jest umorzenie należności. Umorzenie wierzytelności polega na "darowaniu" podatnikowi wymagalnej kwoty. Do umorzenia nie wystarcza jednak wola tylko wierzyciela. Umorzenie to nic innego, jak zwolnienie z długu, a więc umowa pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Aby doszło do skutecznego umorzenia długu, dłużnik musi się na to zgodzić.

Co do zasady, wierzytelności umorzone nie mogą być zaliczone do kosztów, za wyjątkiem tych, które wcześniej zostały zaliczone do przychodów. Jeżeli należność zaewidencjonowaliśmy jako przychód należny, a następnie tę samą należność umorzyliśmy, to jej wartość netto stanowi koszt podatkowy. Umorzenie oznacza podpisanie umowy z dłużnikiem, który godzi się na umorzenie.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Jeżeli natomiast dłużnik nie zgadza się na umorzenie wierzytelności wierzyciel powinien postarać się o uznanie wierzytelności za nieściągalną, co również umożliwia zaliczenie należności do kosztów podatkowych.

Nie musimy też rezygnować z dochodzenia przedawniającej się należności. Próbując jej dochodzić przed sądem lub organem egzekucyjnym przerwiemy bieg terminu przedawnienia, termin ten przestanie upływać, a więc nie musimy się obawiać, że wierzytelność się przedawni.

Podstawa prawna
- art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK