| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Opodatkowanie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Dywidenda to dochód wspólnika albo akcjonariusza z posiadanych przez niego udziałów albo akcji w spółce. Dochód ten stanowi część zysku uzyskanego przez spółkę, który został przeznaczony do podziału dla wspólników (akcjonariuszy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje 19% zryczałtowany podatek od dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rezydentów). Podatek jest płacony od przychodu, a więc od uzyskanej kwoty brutto, której nie pomniejszamy o koszty uzyskania przychodu.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Pamiętajmy jednak, że po spełnieniu warunków wskazanych w ustawie spółka uzyskująca przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiadających siedzibę w Polsce nie zapłaci podatku.

Polecamy: Jak założyć firmę

Należy również pamiętać, że przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku od dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Dotyczy to przypadków uzyskania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych z siedzibą w Polsce przez nierezydentów, a więc podmioty niemające w Polsce siedziby ani zarządu.

Podstawa prawna:
- art. 10, art. 22 ust. 1, art. 22a, art. 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK