| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Opodatkowanie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych

Dywidenda to dochód wspólnika albo akcjonariusza z posiadanych przez niego udziałów albo akcji w spółce. Dochód ten stanowi część zysku uzyskanego przez spółkę, który został przeznaczony do podziału dla wspólników (akcjonariuszy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje 19% zryczałtowany podatek od dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rezydentów). Podatek jest płacony od przychodu, a więc od uzyskanej kwoty brutto, której nie pomniejszamy o koszty uzyskania przychodu.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Pamiętajmy jednak, że po spełnieniu warunków wskazanych w ustawie spółka uzyskująca przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiadających siedzibę w Polsce nie zapłaci podatku.

Polecamy: Jak założyć firmę

Należy również pamiętać, że przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku od dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Dotyczy to przypadków uzyskania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych z siedzibą w Polsce przez nierezydentów, a więc podmioty niemające w Polsce siedziby ani zarządu.

Podstawa prawna:
- art. 10, art. 22 ust. 1, art. 22a, art. 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK