| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. WSA po rozpatrzeniu sprawy nie przychylił się jednak do argumentów spółki. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że nie każde przysporzenie i wydatek w znaczeniu ekonomicznym może być uznany za przychód bądź za koszt uzyskania przychodu. 

O tym, czy dany wydatek albo przysporzenie ma znaczenie podatkowe decydują przepisy prawa. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, wedle którego przychodem nie jest należny podatek od towarów i usług. Jednocześnie, celem realizacji zasady neutralności podatku VAT, również za koszt podatkowy nie można uznawać naliczonego podatku VAT. 

Dla potrzeb podatku dochodowego przychodem są jedynie kwoty netto. Skoro zatem podatek od towarów i usług nie stanowi w znaczeniu podatkowym ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu, to do tej samej kategorii nie mogą zostać zaliczone wszelkie należności pochodne, czyli na przykład różnice kursowe powstałe przy rozliczaniu podatku VAT, z którymi mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK