| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. WSA po rozpatrzeniu sprawy nie przychylił się jednak do argumentów spółki. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że nie każde przysporzenie i wydatek w znaczeniu ekonomicznym może być uznany za przychód bądź za koszt uzyskania przychodu. 

O tym, czy dany wydatek albo przysporzenie ma znaczenie podatkowe decydują przepisy prawa. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, wedle którego przychodem nie jest należny podatek od towarów i usług. Jednocześnie, celem realizacji zasady neutralności podatku VAT, również za koszt podatkowy nie można uznawać naliczonego podatku VAT. 

Dla potrzeb podatku dochodowego przychodem są jedynie kwoty netto. Skoro zatem podatek od towarów i usług nie stanowi w znaczeniu podatkowym ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu, to do tej samej kategorii nie mogą zostać zaliczone wszelkie należności pochodne, czyli na przykład różnice kursowe powstałe przy rozliczaniu podatku VAT, z którymi mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »