| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Zwolnienie z CIT dla byłych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej

Zwolnienie z CIT dla byłych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 czerwca 2011 r. niepubliczny zakład opieki zdrowotnej jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mógł korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 31 października 2013 r. – nr DD6/033/139/MNX/13/RD-106351.

Szansa na zwrot podatku w byłych NZOZach?

W stanie prawnym do 30 czerwca 2011 r. możliwe było organizacyjne wyodrębnienie NZOZów od tworzących je spółek (po 1 lipca 2011 r. NZOZy zostały z mocy ustawy przekształcone w przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych).

Możliwość rozliczania przez nie, odrębnie od spółek będących ich właścicielami, CIT (a co za tym idzie – skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, z którego nie mogą korzystać spółki) budziła do tej pory wątpliwości.

Jednocześnie sądy administracyjne orzekały w sposób korzystny dla podatników, którzy forsowali takie stanowisko w postępowaniach zarówno interpretacyjnych, jak i podatkowych. Wydana przez Ministra Finansów interpretacja ogólna wydaje się rozstrzygać te wątpliwości jednoznacznie na korzyść podatników.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Należy zastanowić się jednak nad tym, jakie konsekwencje interpretacja ta będzie miała dla NZOZów, które zostały wyodrębnione organizacyjnie od tworzących je spółek, ale nigdy nie zarejestrowały się jako odrębni podatnicy i nie rozliczały CIT? Wydaje się, że interpretacja ogólna Ministra Finansów niesie za sobą zarówno potencjalne ryzyko podatkowe, jak i szansę na odzyskanie nadpłaconego podatku.

Potencjalne ryzyko wiąże się z faktem, iż na gruncie interpretacji NZOZy powinny być zarejestrowane dla celów CIT i odprowadzać ten podatek niezależnie od tworzących je spółek. W skrajnych przypadkach organy podatkowe mogłyby uznać, iż podatek w ogóle nie został zapłacony i żądać jego zapłaty razem z odsetkami.

Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny – wszak to organy podatkowe przez długi czas uważały, iż NZOZy nie są odrębnymi podatnikami i wątpliwe jest, aby próbowały karać podatników za stosowanie pro-fiskalnego podejścia (tj. opodatkowanie dochodów na poziomie spółek i brak stosowania zwolnienia z art. 17 ust. 4 ustawy o CIT).

Potencjalnych szans należy natomiast doszukiwać się w możliwości uzyskania zwrotu podatku nadpłaconego przez spółkę wraz z jednoczesnym skorzystaniem przez NZOZ ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Postępowanie przed organami skarbowymi w tym zakresie może być skomplikowane, ale gra wydaje się być warta świeczki (oczywiście w sytuacji, gdy Spółka osiągała w poszczególnych latach dochody które wydatkowała na cele wskazane w art. 17 ust. 4 ustawy o CIT i jednocześnie nie korzystała ze zwolnienia na gruncie art. 17 ust. 1c ustawy o CIT). Do końca tego roku można jeszcze złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w CIT za 2007 r.

Krzysztof Stoigniew Sieja, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »