| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy trzeba stosować przepisy o CFC, gdy dochody zakładu zagranicznego nie są uwzględniane przy obliczaniu podatku w Polsce

Czy trzeba stosować przepisy o CFC, gdy dochody zakładu zagranicznego nie są uwzględniane przy obliczaniu podatku w Polsce

Prowadzę w Wielkiej Brytanii działalność poprzez zakład mojej polskiej firmy. Dochody tego zakładu są opodatkowywane w Wielkiej Brytanii, stosownie do postanowień dwustronnej polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i nie są uwzględniane w podstawie opodatkowania przy wyliczaniu mojego podatku płaconego w Polsce. Czy w takim przypadku będę musiał stosować przepisy o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych?

Tak. Przepisy ustaw o podatkach dochodowych, znowelizowanych ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r., nakazują odpowiednie stosowanie przepisów o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych w przy­padku, gdy polski przedsiębiorca prowadzi swoją działalność w innym kraju poprzez położony tam zakład, chyba że dochody tego zakładu zostały uwzględnione przez niego w podstawie opodatkowania przy rozliczaniu krajo­wej działalności gospodarczej przed polskim urzędem skarbowym.

Jednoznacznie wynika to z art. 24a ust. 19 updop oraz art. 30f ust. 21 updof. O tym, czy dochody zagra­nicznego zakładu są uwzględniane przez polskiego przedsiębiorcę w podstawie opodatkowania przy wylicza­niu polskiego podatku decydują nie tylko przepisy polskich ustaw podatkowych, ale także zapisy dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z krajem, w którym położony jest ten zakład. Chodzi tu o sytuację, gdy dwustronna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zwalnia zagranicznych dochodów polskiego przedsiębiorcy z opodatkowania w Polsce, nakazując stosować - w celu uniknięcia podwójnego opo­datkowania - metodę tzw. proporcjonalnego zaliczenia podatku.

W praktyce polega to na tym, że chociaż dochody zagranicznego zakładu są opodatkowane w kraju, w któ­rym zakład ten jest położony (w takim zakresie, w jakim podlegają przypisaniu do tego zakładu), to jednak przy obliczaniu dochodu polskiego przedsiębiorcy, prowadzącego działalność za granicą poprzez ten zakład, podlegającego opodatkowaniu w Polsce, są one również uwzględniane w podstawie opodatkowania, a zagra­niczny podatek zapłacony od dochodów zagranicznego zakładu podlega odliczeniu od podatku polskiego w proporcji przypadającej na dochody tegoż zagranicznego zakładu.

Jeśli zatem dochody zagranicznego zakładu są uwzględniane przez polskiego przedsiębiorcę w podstawie opodatkowania na opisanych wyżej zasadach, to stosowanie przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowa­nych będzie wyłączone w odniesieniu do tego zakładu.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Jeśli zaś takiego uwzględnienia brak - to przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych będą stoso­wane w celu opodatkowania dochodów zagranicznego zakładu u polskiego przedsiębiorcy, o ile nie zostaną spełnione warunki zawarte w tych przepisach, pozwalające na wyłączenie ich stosowania w odniesieniu do tego zakładu.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 24a ust. 19 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 30f ust. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK