| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Odszkodowania otrzymane przez przedsiębiorcę powinny być, co do zasady zaliczane do przychodów podwyższających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ale wyjątkowo odszkodowania związane z działalnością, która jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, również są objęte tym zwolnieniem.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2010 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów (nr ITPB3/423-135/10/MK).

Interpretacja została wydana na rzecz spółki, która na terenie specjalnej strefy ekonomicznej prowadziła działalność gospodarczą, handlową i usługową związaną z elementami telewizorów LCD.

W ramach tej działalności spółka otrzymała od swojego kontrahenta zamówienie o znacznej wartości. Aby je zrealizować dokonała zakupu odpowiednich materiałów i przygotowała odpowiednie moce produkcyjne. Następnie jednak, kontrahent anulował złożone zamówienie, a na podstawie uzgodnień dokonanych ze spółką, wypłacił jej odszkodowanie.

Polecamy: VAT 2010

Spółka powzięła wątpliwość, czy odszkodowanie wypłacone przez kontrahenta będzie podlegać opodatkowaniu CIT. Dlatego też, zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w tym zakresie. We wniosku przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym, przychód uzyskany z odszkodowania będzie podlegał zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

Uzasadniając swoje stanowisko, spółka zauważyła, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o CIT otrzymywane przez podatnika wartości pieniężne, w tym także odszkodowania, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu. Jednocześnie, art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy stanowi, że dochody uzyskiwane przez przedsiębiorców działających na terenie specjalnych stref ekonomicznych na podstawie odpowiedniego zezwolenia, podlegają zwolnieniu od opodatkowania.

Następnie spółka przypomniała, że zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o CIT, wspomniane powyżej zwolnienie dotyczy wyłącznie dochodów z działalności wykonywanej na terenie SSE, co stanowi pewne ograniczenie zakresu zwolnienia. Jednakże, zdaniem spółki, ograniczenie to nie przekreśla jej prawa do skorzystania ze zwolnienia w stosunku do odszkodowania, bowiem odszkodowanie to miało ścisły związek z działalnością strefową.

Polecamy: Podatki 2010

Istnienie tego związku potwierdza fakt, że gdyby zamówienie zostało ostatecznie zrealizowane, uzyskany z jego realizacji przychód także podlegałby zwolnieniu od opodatkowania.

W odpowiedzi na wniosek, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której w pełni zgodził się ze stanowiskiem spółki i odstąpił od przedstawiania własnego uzasadnienia.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK