| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > W 2013 r. w obu stolicach woj. lubuskiego wzrosły podatki i opłaty

W 2013 r. w obu stolicach woj. lubuskiego wzrosły podatki i opłaty

W województwie lubuskim w 2013 r. wzrosły niektóre podatki i opłaty lokalne. W Gorzowie Wlkp. podrożały ceny biletów komunikacji miejskiej, w Zielonej Górze podwyżka objęła czynsze za lokale komunalne.

W Gorzowie Wlkp. ceny normalnych biletów na przejazdy autobusami i tramwajami wrosły o 30 gr, a ulgowych o 15 gr. Obecnie kosztują one odpowiednio 2,90 zł i 1,45 zł. Za miejskie bilety miesięczne trzeba zapłacić 92 zł (o 8 zł więcej niż dotychczas) i 46 zł (ulgowy; o 4 zł więcej niż dotychczas).

W połowie stycznia tego roku w Gorzowie zaczną obowiązywać nowe stawki za wodę i ścieki. Cena za metr sześcienny wody dla gospodarstw domowych wzrośnie o ok. 4,5 proc. i będzie wynosić 3,96 zł za m sześć. (dla przemysłu wyniesie 4,17 zł, wzrost o 5,5 proc.). W przypadku ścieków dla obu grup odbiorców cena jest jedna i zgodnie z nowymi stawkami będzie wyższa od obowiązującej o prawie 9 proc., wyniesie 5,34 zł na m sześć.

Wzrosły także, o 8,96 proc., stawki podatku od nieruchomości. Za mieszkanie trzeba zapłacić 73 gr za mkw., a za budynek, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza 22,82 zł za mkw.

Podatek od nieruchomości za grunty wykorzystywane pod działalność gospodarczą został podniesiony o 8 gr i wynosi obecnie 0,88 gr za mkw. Miasto podniosło także opłaty targowe średnio o 9,29 proc. W większości z nich cena wzrosła o 1 zł.

Jakie stawki podatków i opłat lokalnych obowiązują w 2013 r.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

Radni Gorzowa nie podnieśli podatku od środków transportu, a niektóre jego pozycje obniżyli. Dla przykładu: podatek od samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie wynosi 594 zł, powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie - 798 zł, a powyżej 9 ton i poniżej 12 ton - 996 zł.

Rada Miejska w Gorzowie zdecydowała, że nie będzie obowiązku wnoszenia opłat za posiadania psa.

Nie zmieniły się stawki czynszu za lokale komunalne.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK