| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Raty leasingowe od samochodów służących do celów najmu

Raty leasingowe od samochodów służących do celów najmu

Czy w związku z tym, że przedmiotem działalności spółki jest odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, samochodów osobowych i te samochody są przeznaczone wyłącznie do wykorzystywana na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, spółka ma prawo do odliczania 100 proc. VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe za pozyskany do wynajmu samochód?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 kwietnia 2009 r., sygn. IPPP1-443-301/09-2/PR

Stan faktyczny

Przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż hurtowa i detaliczna pojazdów samochodowych, ich konserwacja i naprawa oraz wynajem samochodów osobowych. Przedmiotem wynajmu są samochody osobowe pozyskiwane m.in. poprzez leasing. Dotychczasowe okresy najmu nie przekraczały 6 miesięcy, w związku z czym spółka obniżała kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, stanowiącego 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą, przy czym suma dotycząca jednego samochodu nie przekraczała 6000 zł. W chwili obecnej zaistniała możliwość wynajęcia samochodu osobowego innej firmie na okres przekraczający 6 miesięcy. W związku z tym spółka planuje wziąć w leasing samochód osobowy, który następnie wynajmie zainteresowanej firmie na okres nie krótszy niż pół roku. Ponieważ oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu samochodu, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, jest przedmiotem działalności spółki, to - zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b tejże ustawy spółka - planuje odliczanie podatku naliczonego na fakturach dotyczących leasingu ww. samochodu w 100 proc.

Pytanie

Czy w związku z tym, że przedmiotem działalności spółki jest odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, samochodów osobowych i te samochody są przeznaczone wyłącznie do wykorzystywana na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, spółka ma prawo do odliczania 100 proc. VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe za pozyskany do wynajmu samochód?

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, że przedmiotem działalności spółki jest oddawanie w odpłatne używanie samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT (samochodów osobowych) na podstawie umów najmu, dzierżawy, lub innych o podobnym charakterze, i te samochody będą przeznaczone wyłącznie do wykorzystywania na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, a więc zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b, spółka uważa, że ma prawo do obniżenia podatku należnego o pełną (bez ograniczenia do 60 proc.) kwotę podatku naliczonego za wartego w fakturach obciążających za leasing ww. samochodów.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), (...) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W ust. 2 pkt 1 powyższego przepisu wskazano, że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 86 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł.

Ustęp 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy (art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy).

Z literalnego brzmienia art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ww. ustawy wynika, że wnioskodawca ma prawo do pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego, pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek, o których mowa w tym przepisie, tj.:

- gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze;

- samochody (pojazdy) te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na wyżej wymienione cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż jednym z jego przedmiotów działalności jest wynajem samochodów osobowych. Ponadto strona wskazuje, iż planuje wziąć w leasing samochód osobowy, który następnie wynajmie zainteresowanej firmie na okres nie krótszy niż pół roku. Zatem zostały spełnione obie przesłanki wynikające z powyżej cyt. przepisu, warunkujące prawo od odliczenia podatku naliczonego w całości.

Powyższe przepisy dotyczące możliwości dokonywania odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących raty leasingowe samochodu osobowego, co do których stosuje się różne zasady, powodują, że podatnik dokonujący nabycia towaru - samochodu osobowego bądź innego pojazdu samochodowego - w chwili jego zakupu (wzięcia w leasing) ma obowiązek określić, jakim celom towar ten ma służyć.

Zatem, biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że wnioskodawcy - na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy - przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe za przedmiotowy samochód, przeznaczony następnie do odpłatnego wynajmu na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

(...)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »