| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Podatnik świadczący usługi hotelowe, w ramach których udostępnia gry typu bilard, opodatkuje je jedną stawką VAT.

W sytuacji gdy udostępnianie użytkownikom urządzeń do gry wiąże się z dokonaniem opłaty - w celu uruchomienia przedmiotowych urządzeń - a opłata ta nie jest tożsama z opłatą w zakresie wstępu, wówczas świadczone przez wnioskodawcę usługi udostępniania wskazanych gier nie będą stanowiły usług, o których mowa w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, i tym samym będą podlegały opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT - 22 proc.

Gdy usługa polegająca na udostępnianiu użytkownikom gier wliczona zostanie w cenę usługi hotelowej i będzie stanowiła integralną część tej usługi, wówczas przedmiot świadczenia będzie stanowiła jedna usługa, na którą składają się poszczególne czynności (usługa hotelowa + usługa towarzysząca), a zatem realizowana czynność będzie objęta grupowaniem usługi głównej. Należy bowiem zauważyć, że grupowanie PKWiU 55 Usługi hoteli i restauracji obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz usługi towarzyszące świadczone łącznie z zakwaterowaniem i wliczone w cenę zakwaterowania w hotelu. Tym samym opodatkowaniu VAT według stawki 7-proc. - w przypadku gdy w cenę usługi hotelowej zostanie wliczona usługa udostępniania klientom gier typu bilard, bowling, lotki - będzie podlegała usługa kompleksowa, obejmująca swoim zakresem również dodatkowe czynności (świadczone bez dodatkowej odpłatności).

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Poznaniu ośrodek zamiejscowy w Pile z 31 grudnia 2007 r. (nr P1-P-443/54/07).

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK