| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Akredytacja szkoły pozwala skorzystać ze zwolnienia

Akredytacja szkoły pozwala skorzystać ze zwolnienia

Pracownik, który korzysta ze szkolenia opłacanego przez szefa, ale prowadzonego przez firmę bez akredytacji kuratora oświaty, będzie musiał zapłacić PIT.

Podmioty mogą prowadzić kształcenie również bez akredytacji, ale nie zmienia to faktu, że zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy jedynie świadczeń związanych z określonymi formami kształcenia oraz prowadzonymi przez określone podmioty. Zatem podmioty organizujące kształcenie muszą posiadać akredytację kuratora oświaty, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy o systemie oświaty.

Pomimo że uzyskanie akredytacji kuratora oświaty nie jest obowiązkiem i podmioty mogą prowadzić kształcenie również bez akredytacji, to jednak fakt ten nie pozostaje bez wpływu na przepisy ustawy o PIT. W związku z tym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT ze zwolnienia korzystać będą jedynie świadczenia przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników, jeżeli organizatorem szkolenia będzie podmiot posiadający stosowną akredytację. Natomiast w przypadku, gdy organizator szkolenia nie jest wpisany do rejestru instytucji szkoleniowych oraz nie posiada akredytacji kuratora oświaty, wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formach szkolnych i pozaszkolnych korzystać ze zwolnienia nie może.

W takiej sytuacji wartość przyznanego świadczenia stanowić będzie przychód pracownika - uzyskany ze stosunku pracy - podlegający opodatkowaniu PIT, a w związku z tym, na spółce ciążyć będą obowiązki płatnika.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 20 września 2007 r. (nr ŁUS-II-2-415/29/07/AG)

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK