| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Gdy nie ma świadczenia usług, nie ma zwolnienia VAT

Gdy nie ma świadczenia usług, nie ma zwolnienia VAT

Zbycie wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, jak również wekslem, nie stanowi świadczenia usług podlegającego zwolnieniu od VAT.

Otóż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść (choćby potencjalną). Dopóki nie ma kogoś, kto odnosiłby lub powinien odnosić konkretne (wymierne) korzyści o charakterze majątkowym wiążące się z danym świadczeniem, świadczenie to nie będzie usługą. Tym samym, gdy świadczenie nie jest konsumowane, to nie stanowi ono usługi.

Usługą jest nabycie wierzytelności w celu jej wykorzystania do operacji prawno-gospodarczych. I ta właśnie usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 65.23.10, usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalno-rentowych.

To sprzedawca jest usługobiorcą, gdyż to on jest odbiorcą świadczenia ze strony nabywcy wierzytelności.

W konsekwencji zbycie wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, jak również wekslem, nie stanowi świadczenia usług podlegającego zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 stycznia 2008 r. (nr 1401/PH-I/4407/14-45/07/KO/PV-I).

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK