| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Można odliczyć VAT od zaniechanej inwestycji

Można odliczyć VAT od zaniechanej inwestycji

Wydatki związane z inwestycją zaniechaną, które nie są zaliczane do kosztów podatkowych, mogą stanowić podstawę odliczenia VAT.


ORZECZENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest niezgodny z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy, a obecnie z art. 176 Dyrektywy 2006/112/WE. Zgodnie z przepisami ustawy o CIT wydatki związane z taką inwestycją nie stanowią kosztów. Spółka domagała się prawa do odliczenia VAT. Dowodziła, że przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który nie pozwala na odliczenie VAT, gdy podatnik nabywa towary i usługi, a wydatki na to nabycie nie stanowią kosztów podatkowych, jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Sprzeczność miała polegać na tym, że Polska, wstępując do Unii Europejskiej, zmieniła zakres odliczenia w VAT, czego nie wolno było jej zrobić. Sąd podzielił to stanowisko i uznał, że polski przepis jest sprzeczny z art. 176 obecnie obowiązującej 112 Dyrektywy. Przepis ten stanowi, że Rada UE określa wydatki, które nie dają prawa do odliczenia VAT. Do czasu jednak określenia przez Radę tego ograniczenia Polska miała prawo zachować wyłączenia stosowane w prawie krajowym przed akcesją do UE. Skoro zatem skarżącej spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT przed akcesją, to może z niego korzystać również po wstąpieniu Polski do Wspólnoty.

Sygn. akt III SA/Wa 173/08

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK