| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi lecznictwa uzdrowiskowego są zwolnione z VAT

Usługi lecznictwa uzdrowiskowego są zwolnione z VAT

Prowadzona przez uzdrowisko działalność lecznicza z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego jest usługą zwolnioną z VAT i w związku z tym podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Czy prowadzona przez uzdrowisko działalność lecznicza z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego jest usługą zwolnioną od podatku od towarów i usług i w związku z tym nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego?

ODPOWIEDŹ IZBY

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi co do zasady suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Ponadto w świetle art. 4 ust 1 i 2 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych lecznictwo uzdrowiskowe prowadzone w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego zlokalizowanych w uzdrowiskach jest integralną częścią systemu ochrony zdrowia.

Zatem z uwagi na fakt, że prowadzona przez uzdrowisko działalność w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, a wyposażenie dwóch stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych nie będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, nie zostanie więc spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wobec tego podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 kwietnia 2008 r. (nr IBPP1/443-92/08/ES/KAN-471/KAN -3462/KAN-3463/KAN-3493/KAN-3494/08/).

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »