| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym wykonuje urząd skarbowy

Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym wykonuje urząd skarbowy

Organem właściwym do wykonania postanowienia o zabezpieczeniu na mieniu podejrzanego o przestępstwo na wniosek prokuratury jest naczelnik urzędu skarbowego.


ORZECZENIE

Prokuratura okręgowa w sierpniu 2006 r. wydała postanowienie o zabezpieczeniu na mieniu podejrzanego. Chodziło o zabezpieczenie wykonania orzeczenia o przepadku przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z przestępstwa w postaci pieniędzy zdeponowanych na koncie bankowym. Sąd nadał postanowieniu klauzulę wykonalności i zostało ono przekazane naczelnikowi urzędu skarbowego. Ten jednak odmówił dokonania zabezpieczania na mieniu podejrzanego. W uzasadnieniu wskazano, że skoro zgodnie z przepisami k.p.k. zabezpieczenie przepadku następuje w sposób wskazany w k.p.c., to właściwy jest komornik sądowy.

Prokuratura złożyła zażalenie, ale organ II instancji nie zmienił stanowiska. Dlatego sprawa trafiła do sądu administracyjnego.

Wojewódzki sąd administracyjny przyznał rację prokuratorowi i uwzględnił jego skargę. W ocenie sądu to naczelnik urzędu skarbowego jest właściwy do wykonania spornego zabezpieczenia.

Od tego wyroku skargę kasacyjną wniósł organ podatkowy. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny ją oddalił. W ustnym uzasadnieniu wyroku NSA podkreślił, że w pełni podziela stanowisko zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 22 czerwca 2006 r. (sygn. akt ISA/Gl 1894/05, niepublikowany). Jak podkreślił, sąd zgodnie z art. 27 k.k.w. egzekucję środka przepadku oraz nawiązki na rzecz Skarbu Państwa prowadzi urząd skarbowy według przepisów postępowania egzekucyjnego w administracji, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Organ ten wykonuje także postanowienia o zabezpieczeniu tego przepadku, skoro to on prowadzi egzekucję środka karnego przepadku przedmiotów. Sąd nie zgodził się z twierdzeniem organów podatkowych, że skoro postanowieniom o zabezpieczeniu majątkowym wydanym przez prokuratora zostały nadane klauzule wykonalności oraz prawomocności, to przesądza o właściwości komornika sądowego oraz o trybie egzekucji sadowej.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IIFSK 424/07

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK