| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Opinia biegłego stanowi dowód wykonania usług

Opinia biegłego stanowi dowód wykonania usług

Organy podatkowe, które kwestionują zaliczenie do kosztów usług materialnych, na okoliczność ich wykonania powinny przeprowadzić dowód z oględzin lub opinii biegłego.


ORZECZENIE

Podatnik zaliczył w koszty uzyskania przychodu wydatki na usługi remontowo-budowlane oraz elektryczne. Organy podatkowe, po przeprowadzeniu czynności kontrolnych, stwierdziły, że usługi te nie zostały w rzeczywistości wykonane i określiły podatnikowi zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok.

W uzasadnieniu decyzji wskazywały na szereg dowodów potwierdzających ich stanowisko. Twierdziły m.in., że kontrahent, który rzekomo miał świadczyć usługi na rzecz podatnika, nie posiadał żadnych maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonywania usług budowlanych oraz nie zatrudniał pracowników. Istotna była również sprzeczność zeznań tego kontrahenta, który pierwotnie potwierdził, że faktury dokumentujące wykonanie spornych usług są fikcyjne, a następnie zaprzeczył temu. Stwierdzono również, że podatnik nie posiadał płynności finansowej, która pozwoliłaby na uiszczenie należności za rzekomo wykonane usługi. Podatnik nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i złożył skargę do sądu.

Sąd uchylił decyzję. Wskazał na nieprawidłowości w postępowaniu dowodowym. Zdaniem sądu, skoro kwestionowane faktury opiewały na usługi materialne - roboty budowlane, to zasadne było przeprowadzenie dowodu z oględzin bądź z opinii biegłego. Brak tych dowodów, wobec sprzeczności zebranego w sprawie materiału dowodowego, powoduje, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy usługi zostały wykonane.

Sygn. akt I SA/Bd 191/08

GRZEGORZ KLARKOWSKI

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK