| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Opinia biegłego stanowi dowód wykonania usług

Opinia biegłego stanowi dowód wykonania usług

Organy podatkowe, które kwestionują zaliczenie do kosztów usług materialnych, na okoliczność ich wykonania powinny przeprowadzić dowód z oględzin lub opinii biegłego.


ORZECZENIE

Podatnik zaliczył w koszty uzyskania przychodu wydatki na usługi remontowo-budowlane oraz elektryczne. Organy podatkowe, po przeprowadzeniu czynności kontrolnych, stwierdziły, że usługi te nie zostały w rzeczywistości wykonane i określiły podatnikowi zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok.

W uzasadnieniu decyzji wskazywały na szereg dowodów potwierdzających ich stanowisko. Twierdziły m.in., że kontrahent, który rzekomo miał świadczyć usługi na rzecz podatnika, nie posiadał żadnych maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonywania usług budowlanych oraz nie zatrudniał pracowników. Istotna była również sprzeczność zeznań tego kontrahenta, który pierwotnie potwierdził, że faktury dokumentujące wykonanie spornych usług są fikcyjne, a następnie zaprzeczył temu. Stwierdzono również, że podatnik nie posiadał płynności finansowej, która pozwoliłaby na uiszczenie należności za rzekomo wykonane usługi. Podatnik nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i złożył skargę do sądu.

Sąd uchylił decyzję. Wskazał na nieprawidłowości w postępowaniu dowodowym. Zdaniem sądu, skoro kwestionowane faktury opiewały na usługi materialne - roboty budowlane, to zasadne było przeprowadzenie dowodu z oględzin bądź z opinii biegłego. Brak tych dowodów, wobec sprzeczności zebranego w sprawie materiału dowodowego, powoduje, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy usługi zostały wykonane.

Sygn. akt I SA/Bd 191/08

GRZEGORZ KLARKOWSKI

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK