| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

W związku z nowelizacją przepisów dotyczących VAT, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., pojawiły się wątpliwości odnośnie rozliczenia leasingu finansowego samochodu osobowego. W przypadku leasingu finansowego do wartości początkowej dodany był naliczony podatek VAT zmniejszony o 60% kwoty VAT, nie więcej niż 6000 zł, którą można było odliczyć. Od 1 kwietnia 2014 r. z faktur za raty leasingowe można - co do zasady - odliczać 50% kwoty naliczonego podatku VAT.

Kwestia ta stała się przedmiotem interpelacji poselskiej nr 28864 z 26 września 2014 r. w której dwóch posłów zadało następujące pytania:

1. Czy w związku z nowelizacją należy skorygować wartość początkową samochodu oraz amortyzację ?

2. W jaki sposób, w związku z powyższym, zaksięgować skutki „uwolnienia” części podatku VAT?

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Odpowiedzi udzieliła 24 października 2014 r. Dorota Podedworna-Tarnowska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów:

Obce  środki trwałe, w tym pojazdy samochodowe, które jednostka jako  korzystający przyjęła do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków  na czas oznaczony, jeżeli został spełniony jeden z warunków zakwalifikowania do  leasingu finansowego, określonych w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 września  1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), są zaliczane do  jej aktywów trwałych.

Taka kwalifikacja determinuje konieczność określenia  wartości początkowej oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych stosownie do  art. 28 ust. 1 pkt 1 oraz art. 32 ustawy o rachunkowości, przy tym wartością początkową środka trwałego (pojazdu samochodowego) przy leasingu finansowym  jest cena nabycia, m.in. bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług  (por. art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).  Równolegle wydanie samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu  finansowego w  świetle przepisów ustawy z dnia  11 marca 2004 r. o podatku od  towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) co do zasady  traktowane jest jak dostawa towaru.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 2 tejże  ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania  towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy  dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy  o podobnym charakterze zawartej na  czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli  umowa przewiduje,  że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.  

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym  charakterze, o których mowa powyżej, rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (art. 7 ust. 9 ww. ustawy o VAT).  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła z dniem 1 kwietnia 2014 r. zmiany w  zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi.

Niemniej jednak traktowanie wydania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu finansowego jako dostawy towaru powoduje, że korzystający otrzymuje fakturę na całą wartość dostawy. Odliczenie podatku VAT w takim przypadku dokonywane jest jednorazowo (z góry). A zatem  w sytuacji, gdy nie występują przesłanki dokonywania korekty VAT i odliczenia  podatku naliczonego w innej niż dotychczas wysokości, wówczas nie zmienia się wartość początkowa  środka trwałego (leasingowanego finansowo samochodu  osobowego) do celów ustalania wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »