| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

W związku z nowelizacją przepisów dotyczących VAT, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., pojawiły się wątpliwości odnośnie rozliczenia leasingu finansowego samochodu osobowego. W przypadku leasingu finansowego do wartości początkowej dodany był naliczony podatek VAT zmniejszony o 60% kwoty VAT, nie więcej niż 6000 zł, którą można było odliczyć. Od 1 kwietnia 2014 r. z faktur za raty leasingowe można - co do zasady - odliczać 50% kwoty naliczonego podatku VAT.

Kwestia ta stała się przedmiotem interpelacji poselskiej nr 28864 z 26 września 2014 r. w której dwóch posłów zadało następujące pytania:

1. Czy w związku z nowelizacją należy skorygować wartość początkową samochodu oraz amortyzację ?

2. W jaki sposób, w związku z powyższym, zaksięgować skutki „uwolnienia” części podatku VAT?

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Odpowiedzi udzieliła 24 października 2014 r. Dorota Podedworna-Tarnowska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów:

Obce  środki trwałe, w tym pojazdy samochodowe, które jednostka jako  korzystający przyjęła do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków  na czas oznaczony, jeżeli został spełniony jeden z warunków zakwalifikowania do  leasingu finansowego, określonych w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 września  1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), są zaliczane do  jej aktywów trwałych.

Taka kwalifikacja determinuje konieczność określenia  wartości początkowej oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych stosownie do  art. 28 ust. 1 pkt 1 oraz art. 32 ustawy o rachunkowości, przy tym wartością początkową środka trwałego (pojazdu samochodowego) przy leasingu finansowym  jest cena nabycia, m.in. bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług  (por. art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).  Równolegle wydanie samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu  finansowego w  świetle przepisów ustawy z dnia  11 marca 2004 r. o podatku od  towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) co do zasady  traktowane jest jak dostawa towaru.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 2 tejże  ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania  towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy  dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy  o podobnym charakterze zawartej na  czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli  umowa przewiduje,  że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.  

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym  charakterze, o których mowa powyżej, rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (art. 7 ust. 9 ww. ustawy o VAT).  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła z dniem 1 kwietnia 2014 r. zmiany w  zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi.

Niemniej jednak traktowanie wydania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu finansowego jako dostawy towaru powoduje, że korzystający otrzymuje fakturę na całą wartość dostawy. Odliczenie podatku VAT w takim przypadku dokonywane jest jednorazowo (z góry). A zatem  w sytuacji, gdy nie występują przesłanki dokonywania korekty VAT i odliczenia  podatku naliczonego w innej niż dotychczas wysokości, wówczas nie zmienia się wartość początkowa  środka trwałego (leasingowanego finansowo samochodu  osobowego) do celów ustalania wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK