| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na wycieczki dla kontrahentów można zaliczyć do kosztów?

Czy wydatki na wycieczki dla kontrahentów można zaliczyć do kosztów?

Zdaniem organów podatkowych wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na zakup wycieczki zagranicznej dla kontrahentów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem przyjmuje się zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.

O tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Jednak na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Jeżeli przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyznaje kontrahentom nagrody w postaci zagranicznej wycieczki, za to że dokonali zakupów towarów w określonej wysokości i w określonym czasie to poniesiony koszt usług turystycznych, na podstawie faktur VAT, można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Można z całą pewnością stwierdzić, iż możliwość uzyskania nagrody w postaci wycieczki zagranicznej skłania kontrahentów do dokonywania zakupów towarów.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

W związku z tym, działanie to wpływa niewątpliwie na wzrost sprzedaży oferowanych przez przedsiębiorcę produktów, a co za tym idzie, na osiągnięcie, zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła przychodu.

Wydatki takie nie znajdują się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ustawy o PIT

Wobec tego wydatki poniesione na zakup wycieczki zagranicznej dla kontrahentów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, przy czym winny one być prawidłowo udokumentowane dowodami księgowymi, tj. zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub w ustawie o rachunkowości (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 marca 2010 r. – nr ITPB1/415-1012/09/HD).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »