| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Najczęstsze problemy > Zmiana przeznaczenia towaru nabytego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Zmiana przeznaczenia towaru nabytego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Czy wydatki poniesione w ramach prowadzonej działalności na zakup towarów w celu ich odsprzedaży, przekazanych następnie byłej małżonce podatnika w związku z podziałem wspólnego majątku, stanowią koszty uzyskania przychodów?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, oprócz kosztów, które zostały wymienione w ustawie pośród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki poniesione przez podatnika na zakup towarów w celu ich wykorzystania w działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Obiektywnie rzecz oceniając podatnik kupując towary z zamiarem ich odsprzedaży działał z zamysłem uzyskania przychodu ze sprzedaży i mógł się realnie spodziewać, że przychód z tego tytułu osiągnie.

Istotne jest jednak, co się faktycznie z zakupionymi towarami stało. Podatnik wyjaśnił, że nie zostały one przeznaczone do sprzedaży, ale przekazane jego byłej małżonce w ramach rozliczeń związanych z podziałem wspólnego majątku małżeńskiego.

Zobacz także: Wynagrodzenie żony wspólnika spółki cywilnej, zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę

Pojawia się więc pytanie, czy wydatki związane z dokonanym przez podatnika zakupem towarów handlowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, powinny zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, w związku z ich przekazaniem byłej żonie podatnika w ramach podziału wspólnego majątku.

Fakt, że towary zostały zakupione z zamiarem uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej (zostały nabyte w celach handlowych) nie może przesądzić o możliwości uwzględnienia wydatków na ich zakup jako kosztu uzyskania przychodu w sytuacji, gdy towar został w trakcie roku podatkowego faktycznie wykorzystany w innym celu, nie mającym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nie można bowiem przyjąć, że przekazanie mienia byłej żonie w ramach podziału majątku, stanowi normalne zdarzenie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W rezultacie faktyczne zagospodarowanie towaru w celu innym niż założony przy jego nabyciu, które to wykorzystanie uniemożliwiło uzyskanie przychodu, wyklucza zakwalifikowanie wydatku na nabycie towaru do kosztów uzyskania przychodów.

Zobacz także: Czy wydatki na rzecz członków zarządu spółki z o.o. są kosztem uzyskania przychodów

Nie można uznać, że zmiana przeznaczenia towaru zakupionego w celach handlowych i jego wykorzystanie w ramach małżeńskich rozliczeń majątkowych stanowi typowe zdarzenie podjęte w związku z prowadzoną działalnością, które uniemożliwiło uzyskanie przychodu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK