| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Najczęstsze problemy > Zmiana przeznaczenia towaru nabytego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Zmiana przeznaczenia towaru nabytego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Czy wydatki poniesione w ramach prowadzonej działalności na zakup towarów w celu ich odsprzedaży, przekazanych następnie byłej małżonce podatnika w związku z podziałem wspólnego majątku, stanowią koszty uzyskania przychodów?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, oprócz kosztów, które zostały wymienione w ustawie pośród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki poniesione przez podatnika na zakup towarów w celu ich wykorzystania w działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Obiektywnie rzecz oceniając podatnik kupując towary z zamiarem ich odsprzedaży działał z zamysłem uzyskania przychodu ze sprzedaży i mógł się realnie spodziewać, że przychód z tego tytułu osiągnie.

Istotne jest jednak, co się faktycznie z zakupionymi towarami stało. Podatnik wyjaśnił, że nie zostały one przeznaczone do sprzedaży, ale przekazane jego byłej małżonce w ramach rozliczeń związanych z podziałem wspólnego majątku małżeńskiego.

Zobacz także: Wynagrodzenie żony wspólnika spółki cywilnej, zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę

Pojawia się więc pytanie, czy wydatki związane z dokonanym przez podatnika zakupem towarów handlowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, powinny zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, w związku z ich przekazaniem byłej żonie podatnika w ramach podziału wspólnego majątku.

Fakt, że towary zostały zakupione z zamiarem uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej (zostały nabyte w celach handlowych) nie może przesądzić o możliwości uwzględnienia wydatków na ich zakup jako kosztu uzyskania przychodu w sytuacji, gdy towar został w trakcie roku podatkowego faktycznie wykorzystany w innym celu, nie mającym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nie można bowiem przyjąć, że przekazanie mienia byłej żonie w ramach podziału majątku, stanowi normalne zdarzenie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W rezultacie faktyczne zagospodarowanie towaru w celu innym niż założony przy jego nabyciu, które to wykorzystanie uniemożliwiło uzyskanie przychodu, wyklucza zakwalifikowanie wydatku na nabycie towaru do kosztów uzyskania przychodów.

Zobacz także: Czy wydatki na rzecz członków zarządu spółki z o.o. są kosztem uzyskania przychodów

Nie można uznać, że zmiana przeznaczenia towaru zakupionego w celach handlowych i jego wykorzystanie w ramach małżeńskich rozliczeń majątkowych stanowi typowe zdarzenie podjęte w związku z prowadzoną działalnością, które uniemożliwiło uzyskanie przychodu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK