| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Paragony za przejazd taksówkami w PKPiR?

Paragony za przejazd taksówkami w PKPiR?

Aby wydatki poniesione na przejazd taksówkami mogły stanowić podstawę zapisu kosztu uzyskania przychodu, należy je udokumentować fakturami VAT, rachunkami, bądź innymi dowodami, określonymi przepisami rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Same paragony nie mogą być podstawą do dokonania zapisu w pkpir.

5. kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących;

6. zakupu od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych;

7. wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele;

8. opłat sądowych i notarialnych;

8a. opłaty skarbowej uiszczanej znakami tej opłaty do dnia 31 grudnia 2008 r.;

9. wydatków związanych z parkowaniem samochodu; podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu.

- mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).

Polecamy: KPiR 2012 - limit obrotów

Zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych może być dokumentowany paragonami sporządzonymi zgodnie z wskazówkami wskazanymi w przepisami rozporządzenia.

W przypadku ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podstawowymi dowodami księgowymi dokumentującymi poniesienie wydatków są faktura VAT, bądź rachunek oraz inne dowody księgowe, zawierające wszystkie wskazane w przepisach rozporządzenia elementy.

Paragonami mogą być udokumentowane wyłącznie wydatki wymienione w ww. rozporządzeniu, tj.:

- wydatki poniesione na zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp i materiałów biurowych oraz

- wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów.

Stwierdzić więc należy, iż aby wydatki poniesione na przejazd taksówkami mogły stanowić podstawę zapisu kosztu uzyskania przychodu, należy je udokumentować fakturami VAT, rachunkami, bądź innymi dowodami, określonymi przepisami rozporządzenia.

Cech takich nie posiadają otrzymywane paragony za przejazd taksówkami, a w konsekwencji paragony nie będą mogły stanowić podstawy do dokonania zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 września 2011 r. – nr IBPBI/1/415-699/11/KB.

Podstawa prawna: § 12, § 13, § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK