| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Przychody > Przychód ze sprzedaży oprogramowania w kpir

Przychód ze sprzedaży oprogramowania w kpir

Jak zaksięgować przychód osiągany ze sprzedaży oprogramowania wraz z licencją, w sytuacji gdy sprzedaż jest prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę pośredniczącą i następuje poprzez stronę internetową, a dokumentem potwierdzającym dokonaną sprzedaż jest zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres?

Świadczone usługi winny być co do zasady udokumentowane fakturą VAT, chyba że odbiorcami przedmiotowych usług będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej.

Zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później jednak niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. W sytuacji, gdy prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik, na podstawie dyspozycji § 8 ust. 1 pkt 2 cytowanego powyżej rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jest zobowiązany prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży. 

Porównaj: Jak zaksięgować w pkpir przychód ze sprzedaży oprogramowania

Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty, ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu. Zapisów w ewidencjach dokonuje się raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.

Sprzedaż programów komputerowych, powinna być udokumentowana fakturami VAT, chyba że odbiorcami oprogramowania będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej. Pamiętać należy, że w przypadku przychodów z działalności gospodarczej nie jest istotny moment otrzymania pieniędzy. Przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane a obowiązek podatkowy powstaje w terminie przewidzianym w cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy serwis: Oprogramowanie biurowe

Jeżeli dzień uzyskania przychodu wyrażonego w walucie obcej jest inny niż dzień faktycznego otrzymania zapłaty i między tymi dniami występują różne kursy walut, przychody z działalności gospodarczej odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice kursowe.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »