| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy pożyczki udzielane pracownikom podlegają opodatkowaniu

Czy pożyczki udzielane pracownikom podlegają opodatkowaniu

Czy udzielając pożyczek pracownikom, można nieopodatkowywać tych czynności? Czy należy je wykazać w deklaracji VAT? Czy czynności te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Część organów podatkowych prezentuje jednak stanowisko odmienne, tj. że opodatkowaniu VAT podlegają (jako zwolnione od podatku usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym) tylko pożyczki udzielane w okolicznościach wskazujących na zamiar udzielania pożyczek w sposób częstotliwy (tak przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku w piśmie z 7 stycznia 2005 r., nr PO/005-0050/04). Stanowisko takie jest zbliżone do poglądu zaprezentowanego przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu w sprawie C-142/99 Floridienne SA i Berginvest SA, z którego wynika, że transakcje dotyczące pożyczek podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy stanowią działalność gospodarczą pożyczkodawcy lub stanowią bezpośrednie, stałe i konieczne rozszerzenie działalności pożyczkodawcy. Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że pozostałe pożyczki udzielane przez podatników VAT (tj. pożyczki udzielane w okolicznościach, które nie wskazują na zamiar ich udzielania w sposób częstotliwy) podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Reasumując - zależnie od przyjęcia jednego z powyższych stanowisk:
1) udzielanie pracownikom pożyczek stanowi, co do zasady, zwolnioną z podatku usługę udzielania pożyczek poza systemem bankowym i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (stanowisko to jest w mojej ocenie prawidłowe),
2) nie podlega, co do zasady, przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z powodu rozbieżności stanowisk w tym zakresie radzimy wystąpić do urzędu skarbowego o interpretację w tej sprawie.
 
• art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• art. 2 pkt 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »