| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy pożyczki udzielane przez podatnika VAT na działalność gospodarczą podlegają pcc

Czy pożyczki udzielane przez podatnika VAT na działalność gospodarczą podlegają pcc

Fundacja świadczy usługi finansowe dla przedsiębiorstw, udzielając pożyczek na działalność gospodarczą. Fundacja jest podatnikiem VAT. Czy udzielane pożyczki podlegają opodatkowaniu pcc?


RADA

Pożyczka udzielona przez fundację będącą podatnikiem VAT i świadczącą usługi finansowe dla przedsiębiorstw nie będzie podlegała pcc.

UZASADNIENIE

Umowy pożyczki, co do zasady, podlegają pcc w wysokości 2% kwoty lub wartości pożyczki. Jednak w ustawie o pcc przewidziano szereg zwolnień. Do 1 stycznia 2007 r. umowy pożyczki udzielane na działalność gospodarczą były zwolnione z pcc. Zwolnienie to dotyczyło pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki (art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy o pcc w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.).

Od 1 stycznia 2007 r. zwolnienia tego już nie ma. Przewidziano jednak nowe zwolnienia, np. pożyczek udzielanych (pod pewnymi warunkami) przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę - bez względu na wysokość pożyczki. Ponadto zwolniono pożyczki udzielane przez inne osoby niż wymienione - jeżeli łączna kwota lub wartość otrzymanych pożyczek od jednego podmiotu w okresie 3 lat nie przekracza 5000 zł, a od wielu podmiotów łącznie nie przekroczy 25 000 zł (art. 9 pkt 10 ustawy o pcc).

W przypadku fundacji, która świadczy usługi finansowe i jest podatnikiem VAT, należy wziąć pod uwagę generalne wyłączenie z pcc. To wyłączenie dotyczy tych czynności cywilnoprawnych, z tytułu dokonania których przynajmniej jedna ze stron jest:

• opodatkowana VAT,

• zwolniona z VAT, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy spółki lub jej zmiany,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Jeżeli więc działalność fundacji polega na świadczeniu usług finansowych oraz na udzielaniu pożyczek (jest to część działalności fundacji, a nie jednorazowa pożyczka) - PKWiU 65.22.10-0090 „usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym” - które są zwolnione z podatku od towarów i usług, to czynności te nie podlegają pcc.

• art. 1, art. 2 pkt 4, art. 9 pkt 10 lit. b), d) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450

• art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz załącznik nr 4 poz. 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »