REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup środka trwałego od osoby fizycznej podlega pcc

Marta Stachowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. zakupiła środek trwały od osoby fizycznej. Czy spółka taką transakcję powinna opodatkować pcc?

RADA

Autopromocja

Jeśli sprzedaży dokonuje osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej i u tej osoby nie powstanie obowiązek w VAT, sprzedaż ta będzie podlegała pcc. Obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji ciąży na spółce i to ona będzie zobowiązana do zapłaty pcc i złożenia deklaracji PCC-3. Skutki transakcji, w przypadku gdyby sprzedawca podlegał VAT - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Umowy sprzedaży rzeczy (zarówno ruchomości, jak i nieruchomości) i praw majątkowych zasadniczo są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ze względu na szereg wyłączeń i zwolnień zawartych w ustawie o tym podatku sprzedaż dokonywana w obrocie profesjonalnym - a więc pomiędzy podmiotami gospodarczymi - jest praktycznie wyłączona z zakresu tego podatku. Wynika to z wyłączenia z opodatkowania czynności cywilnoprawnej, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu jej dokonania jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• opodatkowana VAT,

• zwolniona z VAT, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy spółki i jej zmiany,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Użyty zwrot (...) jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT, zwolniona z VAT - oznacza, że w każdym konkretnym przypadku należy analizować, czy dana czynność rodzi powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług w stosunku do jednej ze stron danej czynności. Uogólniając, obowiązek w VAT zazwyczaj (poza wyjątkami, np. wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, importem) powstaje u sprzedawcy towaru, a nie u kupującego. Zatem najważniejszy jest status sprzedawcy.

W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika należy więc rozpatrzyć dwie możliwości:

- u sprzedawcy nie powstanie obowiązek VAT z tytułu sprzedaży danego środka trwałego

Jak zaznaczono w pytaniu, sprzedaży dokonuje osoba fizyczna. Zakładając, że osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej i u tej osoby nie powstanie obowiązek w VAT, sprzedaż będzie podlegała pcc u nabywcy, pomimo że jest on podatnikiem VAT (z innego tytułu).

Z pytania nie wynika, jaki środek trwały i w jakich okolicznościach został zakupiony. Należy zatem sprawdzić, czy nie mają zastosowania zwolnienia z pcc.

Zwolnienia z pcc są wymienione w art. 9 ustawy. W przypadku zakupu środka trwałego mogą mieć zastosowanie następujące zwolnienia:

• z tytułu przeniesienia własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze niektórych umów (tj. sprzedaży, dożywocia, o dział spadku - w części dotyczącej spłat lub dopłat), pod warunkiem że w myśl przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy,

• z tytułu sprzedaży nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli nabywcą jest były właściciel (wieczysty użytkownik):

a) nieruchomości wywłaszczonej, któremu przyznano odszkodowanie, a nie przyznano nieruchomości zamiennej,

b) nieruchomości sprzedanej na cele publiczne określone w przepisach o gospodarce nieruchomościami, który w razie wywłaszczenia spełniałby warunki do przyznania nieruchomości zamiennej,

c) nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego, wykupionych na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska

- w wysokości kwoty otrzymanego odszkodowania (uzyskanej ceny), pod warunkiem że nabycie nastąpiło w ciągu 5 lat od daty otrzymania odszkodowania (zapłaty).

Jeśli powyższe zwolnienia nie znajdą zastosowania, zakup środka trwałego przez spółkę będzie podlegał pcc. Obowiązek podatkowy w przypadku umowy sprzedaży ciąży na kupującym, czyli na spółce, i powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Deklarację w sprawie pcc (PCC-3) należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. W tym samym terminie należy również wpłacić podatek. Właściwym organem podatkowym w tej sprawie (czynności przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych) jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby spółki.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski sprzedaje spółce, w której pracuje, swój prywatny samochód. Pan Kowalski nie prowadzi działalności gospodarczej, a sprzedaż ma charakter jednorazowy. W takim przypadku powstaje obowiązek w pcc. Obowiązek ten ciąży na kupującym.

- u sprzedawcy powstanie obowiązek w VAT z tytułu sprzedaży

Jeżeli u sprzedawcy powstanie obowiązek w VAT z tytułu sprzedaży, bo np. prowadzi działalność gospodarczą, to czynność ta nie będzie podlegała pcc. Wyłączenie to dotyczy zarówno sytuacji, w której sprzedawca będzie zobowiązany do naliczenia VAT, jak i wykazania sprzedaży jako zwolnionej z VAT (z wyjątkiem przypadków wskazanych wpierwszej części artykułu, w których niezależnie od obowiązków w VAT czynność podlega pcc).

PRZYKŁAD

Spółka kupiła od osoby fizycznej zestaw komputerowy. Sprzedawcą jest pan Grzegorz prowadzący działalność w zakresie dostaw i napraw sprzętu informatycznego. W tym przypadku sprzedaż podlega VAT, a więc nie podlega pcc.

• art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 2 pkt 4, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 9 pkt 6, art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA