| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Sprzedaż lokalu mieszkalnego a podatek

Sprzedaż lokalu mieszkalnego a podatek

Dnia 24 września 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego (sygn. ITPB2/415-635/10/MU).

Stan faktyczny, będący przedmiotem wniosku o udzielenie interpretacji, dotyczył sytuacji, w której wnioskodawca zakupił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w 2006 r., a zakup sfinansował poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Obecnie zamierza on dokonać sprzedaży ww. prawa do lokalu, a większość uzyskanych ze sprzedaży środków, przeznaczyć na spłatę zaciągniętego kredytu. U wnioskodawcy pojawiła się wątpliwość: czy środki uzyskane ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w części przeznaczonej na spłatę kredytu zaciągniętego na jego zakup są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (dalej „organ podatkowy”) wyjaśnił, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej „ustawa o PIT”) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Wynika z tego, że jeżeli zbycie następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi ono źródło przychodu.

Warto przy tym wskazać, ze przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty zbycia.

Organ podatkowy podkreślił, że dla zastosowania zasad opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub prawa istotne znaczenie ma data nabycia tej nieruchomości lub prawa, gdyż do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o PIT  w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Dodatkowo, organ podatkowy wskazał, że art. 28 ust. 2 i ust. 2a ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. stanowił, że podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest on płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o PIT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »