| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Przekazywanie pracownikom premii i prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia należy rozliczać podatkowo. Przedsiębiorca powinien pamiętać o przychodach odbiorcy, własnych kosztach oraz o podatku VAT.

 


Czy pracownik zawsze płaci podatek


Czytelnik dowiedział się, że jego pracodawca przyzna wszystkim zatrudnionym dodatkowe premie z okazji świąt. Czy będzie musiał zapłacić PIT niezależnie od tego, ile wpłynie na jego konto?

Wypłacenie pracownikom pieniężnej premii świątecznej musi zostać rozliczone przez księgowych firmy. Nie oznacza to jednak, że czytelnik w każdym przypadku będzie musiał zapłacić od tego podatek albo że firma będzie musiała mu go potrącić. Wiele zależy od tego, z jakiego źródła została sfinansowana premia oraz jaka jest jej wysokość.

Generalnie każda dodatkowa wypłata oznacza dla pracownika przychód. Zgodnie z ustawą o PIT przychodem ze stosunku pracy jest nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale także inne korzyści majątkowe pracownika. Chodzi m.in. o wszelkie wypłaty pieniężne i rzeczowe albo ich ekwiwalenty, różne dodatki, nagrody. Zakład pracy jako płatnik dolicza wypłacone premie do ogólnego przychodu pracownika i rozlicza je dla potrzeb urzędu skarbowego (potrącając zaliczkę na PIT) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co do zasady premia gotówkowa jest objęta podatkiem dochodowym od osób fizycznych (stawka 18 proc. albo 32 proc.).

Ustawa o PIT w art. 21 ust. 1 określa jednak rodzaje świadczeń dla pracowników, które są zwolnione z podatku. Nie trzeba go uiszczać, gdy pracodawca wypłaci pracownikowi premię ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Zwolnieniu podlega kwota nieprzekraczająca 380 zł. Jest to limit roczny i obejmuje wszystkie świadczenia gotówkowe i rzeczowe, jeśli źródłem ich finansowania jest ZFŚS. Jeśli natomiast premie są wypłacone z innego źródła (np. ze środków obrotowych firmy), zwolnienie nie przysługuje.


Podstawa prawna

Art. 9, art. 12, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).


Czy bon do sklepu jest opodatkowany


Pracownicy firmy otrzymają bony na zakupy w sklepach spożywczych jednej sieci. Ich wartość wyniesie od 100 do 300 zł. Czy pracodawca będzie musiał rozliczyć podatek od takiego prezentu, jeśli zakup bonów sfinansuje z funduszu socjalnego?

Ustawa o PIT w części dotyczącej zwolnień podatkowych dla premii i nagród wypłacanych ze środków funduszu socjalnego określa wprost, że ulga podatkowa nie obejmuje przekazanych pracownikom bonów, talonów czy też innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi, nawet jeśli ich koszt pokryty jest ze środków ZFŚS. Oznacza to, że firma, która obdarowuje pracowników bonami zakupowymi, musi je rozliczyć podatkowo tak samo jak każdą inną wypłatę niepochodzącą z funduszu socjalnego. Ma więc obowiązek odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy pracownika.


Podstawa prawna

Art. 12, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »