| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

Przed zawarciem związku małżeńskiego kupiłam samochód osobowy, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych mojej firmy. Wyszłam za mąż. Działalność gospodarczą zlikwidowałam. Działalność gospodarczą założył natomiast mój mąż. Czy może on przyjąć do swojej ewidencji środków trwałych mój samochód? Jeśli tak, to jak go amortyzować?

RADA

Nie, Pani mąż nie może wprowadzić samochodu do ewidencji gdyż został on nabyty przez Panią przed zawarciem związku małżeńskiego. Tym samym jako przedmiot należący do Pani majątku osobistego stanowi Pani wyłączną własność. Nie są więc spełnione warunki umożliwiające mężowi uznanie go za środek trwały w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Byłoby to natomiast możliwe, gdyby mąż stał się współwłaścicielem samochodu w drodze umownego rozszerzenia wspólności majątkowej albo podpisał z Panią umowę najmu bądź dzierżawy.

UZASADNIENIE

Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami na podstawie ustawy powstaje wspólność majątkowa, o ile małżonkowie nie wyłączą jej w drodze zawartej umowy majątkowej (tzw. intercyzy). Jednak przedmioty nabyte przez małżonka przed zawarciem małżeństwa stanowią jego majątek osobisty (art. 33 pkt 1 k.r.o.).

Z pytania wynika, że nabycie samochodu miało miejsce przed zawarciem przez Panią związku małżeńskiego. Zatem mimo że z chwilą zawarcia małżeństwa powstała między Panią i mężem wspólność majątkowa, to jednak samochód nie został nią objęty. Nadal wchodzi w skład Pani majątku osobistego. W opisanej sytuacji jest więc Pani wyłącznym właścicielem tego samochodu.

Z przepisów regulujących zasady amortyzacji wynika, że za środek trwały można uznać taki składnik majątku, który stanowi własność lub współwłasność podatnika albo jest przez niego wykorzystywany na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź umowy leasingu umownie nazywanego finansowym (art. 22a ust. 1 updof).

W tym konkretnym przypadku oznacza to, że aktualnie Pani mąż nie może wprowadzić tego samochodu do ewidencji środków trwałych i dokonywać od jego wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych. Nie jest bowiem ani właścicielem, ani współwłaścicielem samochodu, ani też nie wykorzystuje go na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu finansowego.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Nie jest możliwe uznanie przedmiotu należącego do majątku osobistego jednego z małżonków za środek trwały w firmie drugiego małżonka. Nie stanowi on bowiem własności ani współwłasności tego małżonka, ani też nie jest przez niego używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu finansowego, a tym samym nie spełnia kryteriów zaliczenia go do środków trwałych.

Takie samo stanowisko w tej kwestii zajmują organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myszkowie z 6 kwietnia 2006 r. nr US-PD/415-1/2006. Organ podatkowy stwierdził w nim, że:

(...) Jak wynika z Pana wniosku, samochód został nabyty przez żonę przed zawarciem związku małżeńskiego. Jeżeli więc nie został wniesiony do majątku wspólnego, jest jej majątkiem odrębnym. Zatem jeżeli samochód nie jest Pana własnością, współwłasnością ani nie używa go Pan na podstawie umowy najmu, dzierżawy, naliczona amortyzacja nie będzie kosztem.

Aby mąż mógł uznać samochód za środek trwały w swojej firmie, musi wcześniej albo podpisać z Panią umowę najmu lub dzierżawy, albo stać się jego współwłaścicielem. Jest to możliwe, gdy zdecydują się Państwo umownie rozszerzyć wspólność majątkową, obejmując nią wspomniany samochód. Na podstawie bowiem art. 47 § 1 k.r.o. małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).


Podstawa prawna

l art. 22a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

l art. 31 § 1, art. 33 pkt 1, art. 47 § 1 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »