| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe?

Takie stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 13 czerwca 2007 r. (nr BI/4117-0023/07). Wniosek o wyjaśnienie, czy jest możliwe opłacanie zaliczek kwartalnych metodą uproszczoną zadał podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego opodatkowaną podatkiem liniowym. 22 stycznia 2007 r. złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie, że będąc tzw. małym podatnikiem, wybrał kwartalną formę płacenia zaliczek na podatek dochodowy. W jego ocenie przepisy pozwalają podatnikom, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, na uiszczanie ich w odstępach kwartalnych. Organ odwoławczy, uznając ten pogląd za błędny, podtrzymał niekorzystne dla podatnika rozstrzygnięcie organu I instancji, podkreślając, że:

Twierdzenie, że „nie sposób znaleźć jakiegokolwiek zapisu (...) niedopuszczającego kwartalnego opłacenia liniowego podatku dochodowego w formie uproszczonej” nie daje Podatnikowi podstawy do rozszerzającej wykładni przepisów podatkowych. Błędne jest również twierdzenie, że „zarówno w art. 44 ust. 6b ani w żadnym innym nie określono sposobu wyliczenia zaliczek kwartalnych przez małych podatników opłacających tzw. podatek liniowy w formie uproszczonej”, co w ocenie Podatnika nie przesądza o tym, że „dana grupa podatników jest wyłączona z wyboru kwartalnej formy opłacania zaliczek”. Ustawodawca określił bowiem w art. 44 ust. 3g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. sposób ustalania wysokości zaliczek wpłacanych kwartalnie, zaś w treści art. 44 ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jednoznacznie wskazał, że możliwość wpłacania zaliczek uproszczonych dotyczy wyłącznie zaliczek miesięcznych. Powołanie się przez Podatnika na zapis art. 44 ust. 6c pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jako potwierdzenia swojej tezy jest nieprawidłowe, ponieważ przepis ten odwołuje się do ogólnych terminów wpłacania zaliczek zarówno miesięcznych, jak i kwartalnych (art. 44 ust. 6), zaś dla podatnika, który wybrał metodę uproszczoną, ustawodawca jednoznacznie określił możliwość wpłat miesięcznych tych zaliczek - co wynika z art. 44 ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

Przykład

Mały podatnik wybrał na 2007 r. kwartalną metodę płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Analiza perspektyw rozwoju firmy pokazała, że w 2008 r. ma ona szansę podwoić zysk przed opodatkowaniem w stosunku do 2007 r. i wyniesie on co najmniej 400 000 zł. W terminie do 20 lutego 2008 r. przedsiębiorca złoży oświadczenie o rezygnacji z kwartalnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jednocześnie złoży oświadczenie o wyborze miesięcznych zaliczek uproszczonych na 2008 r. i lata następne. Wysokość zaliczek obliczy na podstawie dochodu za 2006 r., kiedy firma osiągnęła zysk przed opodatkowaniem na poziomie 45 000 zł. W konsekwencji przez 2008 r. podatnik będzie płacił zaliczki na podatek dochodowy obliczone od dochodu 45 000 zł, a podatek od szacowanego dochodu 400 000 zł dopłaci w rozliczeniu rocznym za 2008 r. (czyli najpóźniej dopiero z końcem kwietnia 2009 r.).

• art. 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

Tomasz Król

konsultant podatkowy

reklama

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »