| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy zamiana mieszkania jest opodatkowana

Czy zamiana mieszkania jest opodatkowana

Gmina zgadza się na zawarcie umowy najmu ze stroną posiadającą własnościowe prawo do lokalu, pod warunkiem że przeniesie ona własność dotychczas zajmowanego lokalu na osobę, która wynajmowała lokal od gminy. Czy na którejś ze stron opisanej zamiany ciąży obowiązek podatkowy?


Łukasz Grzejdziak

doradca podatkowy, KPMG

Tak

Przy czym każda ze stron musi ocenić indywidualnie warunki, które będą zobowiązywały do opodatkowania zamiany i niezależnie od sytuacji partnera transakcji.

W opisanym przypadku mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem, w drodze zamiany praw majątkowych do nieruchomości: spółdzielczego prawa własnościowego oraz prawa do lokalu wynikającego z decyzji organu gminy. Zasady opodatkowania takiej transakcji zostały określone w art. 19 ust. 2 ustawy o PIT. Każda ze stron transakcji uzyskuje przychód o wartości nieruchomości lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Wartość ta powinna zostać ustalona na podstawie cen rynkowych obowiązujących w danym rejonie. Jeżeli wartość transakcji przyjęta dla celów podatkowych znacznie odbiega, zdaniem urzędu, od cen rynkowych, urząd ma możliwość określenia rynkowej wartości uzyskanego przychodu.

Jeżeli chodzi natomiast o zasady opodatkowania i ewentualną wysokość podatku należnego w rezultacie transakcji zamiany, to każda ze stron musi ocenić te kwestie indywidualnie i niezależnie od sytuacji partnera transakcji. Możliwe są trzy rozwiązania: po pierwsze, podatek nie jest należny z uwagi na brak obowiązku podatkowego, po drugie, zainteresowany opłaci 10 proc. od przychodu uzyskanego w ramach transakcji (dotyczy to sytuacji, gdy stosuje się zasady opodatkowania obowiązujące do końca 2006 roku) lub po trzecie - zainteresowany opłaci 19 proc. podatku od kwoty uzyskanego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty nabycia (dotyczy to sytuacji, gdy stosować się będzie przepisy podatkowe obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. i zwolnienie nie będzie mogło być zastosowane).

Fakt istnienia lub braku obowiązku opłacenia podatku oraz jego ewentualna wysokość zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak: moment nabycia prawa do zbywanej nieruchomości, okres posiadania tego prawa, okres zameldowania na pobyt stały, złożenie oświadczenia do urzędu - dlatego też w przedstawionym pytaniu nie ma informacji umożliwiających rozstrzygnięcie, czy w konkretnej sytuacji każdy z zainteresowanych opłaci podatek i w jakiej wysokości. Ostateczne rozstrzygnięcie wymaga analizy sytuacji konkretnego przypadku indywidualnej osoby.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 19 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »