| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć różnice kursowe u ryczałtowca

Jak rozliczyć różnice kursowe u ryczałtowca

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W związku z działalnością dokonuję zakupów, także za granicą. Płatności dokonuję w walucie obcej, najczęściej w euro. Czy powinienem rozliczać powstałe różnice kursowe? Jeśli tak, to według jakiej stawki? W ustawie nie znalazłem stawki, która byłaby właściwa dla różnic kursowych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Różnice kursowe wpływają na przychody bądź koszty podatkowe, odpowiednio zwiększając te wartości. Ich wysokość ustala się w wysokości różnicy pomiędzy wartościami wskazanymi w przepisach ustawy podatkowej.

Z pytania wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. W ramach tej działalności dokonuje Pan operacji gospodarczych w walutach obcych. Z tego tytułu powstają więc różnice kursowe. Trzeba zatem ocenić, czy ma Pan obowiązek uwzględniać je w rachunku podatkowym, a jeśli tak - to w jaki sposób.

Rozpatrując tę kwestię, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, że z art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika jednoznacznie, że podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym stosują regulacje wynikające z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Różnica polega jedynie na tym, że ujemne różnice kursowe z oczywistych względów nie powiększają kosztów (bo takich przecież nie ma), lecz zmniejszają przychód dla celów podatkowych. Podatnicy ci zatem, tak samo jak podatnicy opodatkowani według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mają obowiązek rozliczyć różnice kursowe powstające w wyniku dokonywanych w ramach działalności operacji w walutach obcych.

Dlatego też w opisanej w pytaniu sytuacji powinien Pan dodatnie różnice kursowe zaliczyć do przychodów i opodatkować je według stawki właściwej dla rodzaju prowadzonej przez Pana działalności. Natomiast o wartość ujemnych różnic pomniejszy Pan przychody dla celów podatkowych.

Takie samo stanowisko w tej sprawie prezentują również organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 24 kwietnia 2007 r. nr PD/415-6/07, w którym organ podatkowy stwierdził, że:

Dodatnie różnice kursowe dotyczące podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego stanowią ich przychód i podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika, natomiast ujemne różnice kursowe, które wystąpiły w Pana przypadku, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym te różnice powstały. Zatem w świetle obowiązujących przepisów ujemne różnice kursowe z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej są podstawą do pomniejszenia przychodu z tej działalności, co wynika wprost z art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »