| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć różnice kursowe u ryczałtowca

Jak rozliczyć różnice kursowe u ryczałtowca

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W związku z działalnością dokonuję zakupów, także za granicą. Płatności dokonuję w walucie obcej, najczęściej w euro. Czy powinienem rozliczać powstałe różnice kursowe? Jeśli tak, to według jakiej stawki? W ustawie nie znalazłem stawki, która byłaby właściwa dla różnic kursowych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Różnice kursowe wpływają na przychody bądź koszty podatkowe, odpowiednio zwiększając te wartości. Ich wysokość ustala się w wysokości różnicy pomiędzy wartościami wskazanymi w przepisach ustawy podatkowej.

Z pytania wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. W ramach tej działalności dokonuje Pan operacji gospodarczych w walutach obcych. Z tego tytułu powstają więc różnice kursowe. Trzeba zatem ocenić, czy ma Pan obowiązek uwzględniać je w rachunku podatkowym, a jeśli tak - to w jaki sposób.

Rozpatrując tę kwestię, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, że z art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika jednoznacznie, że podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym stosują regulacje wynikające z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Różnica polega jedynie na tym, że ujemne różnice kursowe z oczywistych względów nie powiększają kosztów (bo takich przecież nie ma), lecz zmniejszają przychód dla celów podatkowych. Podatnicy ci zatem, tak samo jak podatnicy opodatkowani według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mają obowiązek rozliczyć różnice kursowe powstające w wyniku dokonywanych w ramach działalności operacji w walutach obcych.

Dlatego też w opisanej w pytaniu sytuacji powinien Pan dodatnie różnice kursowe zaliczyć do przychodów i opodatkować je według stawki właściwej dla rodzaju prowadzonej przez Pana działalności. Natomiast o wartość ujemnych różnic pomniejszy Pan przychody dla celów podatkowych.

Takie samo stanowisko w tej sprawie prezentują również organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 24 kwietnia 2007 r. nr PD/415-6/07, w którym organ podatkowy stwierdził, że:

Dodatnie różnice kursowe dotyczące podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego stanowią ich przychód i podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika, natomiast ujemne różnice kursowe, które wystąpiły w Pana przypadku, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym te różnice powstały. Zatem w świetle obowiązujących przepisów ujemne różnice kursowe z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej są podstawą do pomniejszenia przychodu z tej działalności, co wynika wprost z art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK