| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak nieodpłatne świadczenia wpływają na rozliczenia w PIT

Jak nieodpłatne świadczenia wpływają na rozliczenia w PIT

Pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom pozapłacowe świadczenia. Jak prawidłowo należy je rozliczać?


EWA OPALIŃSKA

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej GLN

Szeroki katalog przychodów pracowniczych oraz różnorodność form gratyfikacji pracowników powodują, że pracodawcy mają często kłopot z kwalifikacją podatkową wypłacanych świadczeń. Trudności zwiększają dodatkowo niejednolite i często absurdalne interpretacje organów podatkowych. Dotyczy to w szczególności organizacji okolicznościowych imprez z udziałem pracowników, przekazywania bonów i innych świadczeń rzeczowych, finansowania opieki medycznej dla pracowników, jak również udostępnienia służbowego wyposażenia dla celów prywatnych pracownika (samochód, telefon komórkowy, komputer).

Udział pracownika w firmowej imprezie integracyjnej według poglądu większości organów podatkowych powoduje powstanie nieodpłatnego świadczenia po jego stronie w wysokości przyporządkowanej części kosztów imprezy. Jednak, jeżeli wysokość kosztów imprezy poniesionych przez pracodawcę ustalona została niezależnie od liczby uczestników i nie jest możliwe w żaden sposób ustalenie faktycznej kwoty dofinansowania dla poszczególnych pracowników, to po ich stronie przychód nie wystąpi (np. interpretacja z 19 lutego 2007 r., nr L.IS.I/1/4150/40/2006).

Pogląd, że do przychodów pracowniczych nie zalicza się świadczeń, które nie są imiennie skierowane do pracownika, i niemożliwe jest ustalenie wartości korzyści, jaką odnosi z ich tytułu dany pracownik, do niedawna dotyczył również kwalifikacji abonamentów medycznych. W tym przypadku organy podatkowe twierdziły, że ich wartość nie jest przychodem ze stosunku pracy. Obecnie urzędy skarbowe uznają, że w przypadku pakietów medycznych nieodpłatnym świadczeniem nie jest wartość świadczeń, z których faktycznie skorzystał pracownik, ale sama możliwość skorzystania z nich. Wartość nieodpłatnego świadczenia wynikającego z tego tytułu liczona jest jako wartość zryczałtowanej opłaty przypadająca na danego pracownika. Pamiętać jednak należy, że nie każda usługa medyczna będzie opodatkowana. Zwolnione z podatku będą te świadczenia medyczne, które pracodawca zobowiązany jest zapewnić zgodnie z kodeksem pracy oraz przepisami o bhp (badania wstępne, okresowe). Otwartą kwestią pozostaje, jak wyodrębnić wartość takiego świadczenia w ramach szeregu usług medycznych, z których może korzystać pracownik w danym miesiącu.

Pracownicy otrzymujący świadczenia pracownicze powinni pamiętać, że od 1 stycznia 2007 r. odpowiedzialność z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania przychodów z tytułu stosunku pracy ponosi wyłącznie pracodawca. Na gruncie odpowiedzialności podatkowej nie ma znaczenia ewentualna wina podatnika w tym zakresie. Pracodawca jest zatem obciążony ryzykiem wszelkich błędów popełnionych przy poborze zaliczek na podatek pracowników, bez względu na ich przyczynę.

(EM)

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »