| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Z ulgi skorzysta osoba wskazana na fakturze

Z ulgi skorzysta osoba wskazana na fakturze

Wydatki na internet w rocznym rozliczeniu może odliczyć od dochodu wyłącznie osoba, na którą wystawiane są faktury.


Podatniczka kilka lat temu zawarła umowę z firmą świadczącą usługi internetowe. W 2007 roku podatniczka nie pracowała, nie uzyskała żadnych dochodów, nie rozliczy zatem PIT. W ubiegłym roku dochody uzyskała natomiast jej córka, z którą mieszka i wspólnie prowadzi gospodarstwo domowe. Podatniczka chciałaby wiedzieć, czy mimo że faktury wystawiane są na nią, córka, która korzysta z internetu, może odliczyć ulgę.

Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego GRNB-Partner wskazuje, że w takim wypadku córka nie będzie mogła dokonać odliczenia.

- Podatnikom przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł - przypomina Grażyna Nelip.

Nasza rozmówczyni wskazuje, że małżonkom przysługują odrębne limity odliczeń, pod warunkiem że oboje posiadają dowody wpłaty i faktury (albo wspólne dowody wpłaty i faktury). Nie znaczy to jednak, że każdy z nich może odliczyć po 760 zł, ale że oboje mogą odliczyć w sumie tyle, ile wydali w danym roku na internet, nie więcej jednak niż 760 zł każde z nich.

- To samo dotyczy innych osób zamieszkałych pod tym samym adresem. Jeżeli kilka osób zamówi łącze wspólnie, i każda z nich pokryje część wydatków, a faktura będzie opiewać na wszystkich usługobiorców, to w takim przypadku nie będzie problemów z rozliczeniem kosztów jednego łącza przez kilka osób - mówi Grażyna Nelip.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że wysokość wydatków musi być udokumentowana fakturą VAT w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z tego, iż zarówno wpłata, jak i faktura, powinny być wystawione na tę samą osobę - na podatnika dokonującego odliczenia.

- Nie jest możliwe odliczanie wydatków na podstawie umowy czy dowodów wpłaty, jeżeli nie została wystawiona faktura VAT - podkreśla Grażyna Nelip.

W opisanym przypadku córka podatniczki nie może zatem skorzystać z odliczenia ulgi, gdyż faktury nie były wystawiane na jej imię i nazwisko.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK