| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy wydatki na pakiet medyczny są kosztem

Czy wydatki na pakiet medyczny są kosztem

Moja firma opłaca pracownikom pakiet medyczny. Zgłosiłem do pakietu żonę. Miesięcznie z pensji pracodawca odlicza mi 40 zł. Czy koszty poniesione na wykup pakietu medycznego dla żony można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2007 rok?


PaweŁ JabŁonowski

doradca podatkowy, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Nie

W obowiązującym stanie prawnym od podatku można odliczyć jedynie część składki odprowadzanej na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (7,75 proc. podstawy wymiaru).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podlega odliczeniu bezpośrednio od podatku do określonej wysokości. Jest to jedyne odliczenie z zakresu wydatków na opiekę zdrowotną możli- we w aktualnym stanie prawnym (właściwie ubiegłorocznym, rozliczanym w obecnym roku), podlegającym ulgom podatkowym.

Kosztów pakietu medycznego wykupionego na rzecz żony nie można zatem odliczyć ani od dochodu, ani od podatku.

Ostatnio mówi się o projekcie ustawy dotyczącej prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, w której planuje się wprowadzić ulgi w podatku dochodowym z tytułu ponoszenia wydatków na prywatne świadczenia zdrowotne. Abstrahując od poprawności legislacyjnej projektowanego aktu (wprowadzanie ulg w podatku dochodowym w innej ustawie aniżeli dotyczącej powyższego podatku), los tej propozycji jest jednak nieprzesądzony.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Glen

Ekspert ds. ochrony danych osobowych. Praktyk, mający wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa ochrony danych osobowych oraz wdrażaniu polityki bezpieczeństwa informacji w setkach różnego rodzaju firmach i instytucjach. Członek Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji SABI. Członek zespołów roboczych analizujących projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych, a w tym aktywny uczestnik Zespołu ds. przygotowania do funkcji inspektora ochrony danych. Doświadczony Administrator Bezpieczeństwa Informacji pełniący tę funkcję dla wielu firm i instytucji. Audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Autor wielu książek i publikacji w zakresie ochrony danych osobowych. Uczestnik, jako ABI, postępowań administracyjnych oraz kontroli prowadzonych przez GIODO. Trener, wykładowca, prelegent na licznych konferencjach. Wysoko ceniony za praktyczne podejście do zagadnień ochrony informacji i stosowania przepisów prawa w tym zakresie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK