| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Podatkowe rozliczenie najmu przez członków rodziny

Podatkowe rozliczenie najmu przez członków rodziny

Mój mąż, córka oraz ja jesteśmy współwłaścicielami mieszkania, które wynajmujemy. Zawarliśmy jednak porozumienie, zgodnie z którym tylko ja jestem uprawniona do korzystania z mieszkania, zawierania umów najmu, pobierania czynszu, a także ponoszenia kosztów eksploatacji. W praktyce to ja otrzymuję dochód z najmu. Czy tylko ja powinnam płacić podatek dochodowy?

 

Istotą współwłasności jest to, że określona rzecz należy niepodzielnie do wszystkich współwłaścicieli. Każdemu z nich przysługują wszystkie atrybuty prawa własności.

 

Dochody z tytułu najmu współwłasności, jaką jest wynajmowanie mieszkania opodatkowuje osobno każdy ze współwłaścicieli w stosunku do udziału we wspólnym majątku i na każdym ze współwłaścicieli z osobna ciąży obowiązek podatkowy. Zgodnie z brzmieniem z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f., przychody ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Nawet jeśli wszyscy współwłaściciele zawarli porozumienie, to są obowiązani przy najmie współwłasności do opodatkowania tych przychodów stosownie do posiadanego udziału we współwłasności, opierając się na dokumentach potwierdzających stosunki własnościowe pomiędzy współwłaścicielami. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w omawianym przypadku powstanie zarówno po stronie małżonków, jak i po stronie ich córki. Takie stanowisko wyrażone zostało przez Izbę Skarbową w Katowicach w decyzji z 28 sierpnia 2006 r., nr IPB2/4117-0011/06/3). Natomiast małżonkowie, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, mogą całość dochodu osiągniętego z najmu opodatkować przez jednego z nich pod warunkiem złożenia stosownego pisemnego oświadczenia informującego o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jedno z nich.

Sylwia Gortyńska

Podstawa prawna:

• art. 8 ust. 3 i art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kazimierz Romaniec

Radca prawny. Starszy prawnik w Kancelarii Raczkowski Paruch sp.k., prowadzący w firmie praktyki prawa podatkowego i prawa sportowego. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kursu Tempus-Erasmus na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Edynburgu. Wcześniej związany m.in. z Arthur Andersen i kancelarią Wardyński i Wspólnicy, a także odpowiedzialny przez ponad 10 lat za praktykę podatkową kancelarii Miller Canfield. Ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie zatrudniania pracowników oraz kadry zarządzającej podmiotów gospodarczych. Reprezentuje Klientów w postępowaniach podatkowych i administracyjnych przed sądami i organami administracji państwowej. Doradza podmiotom branży sportowej w zakresie m.in. krajowych i międzynarodowych piłkarskich przepisów regulacyjnych, prawnych aspektów transferów piłkarskich, umów o zawodowe uprawianie sportu, opodatkowania sportowców i imprez sportowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK