| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Studia dzieci za granicą pozbawiają ulgi

Studia dzieci za granicą pozbawiają ulgi

Kształcenie pełnoletnich dzieci za granicą pozbawia rodziców prawa do odpisania od podatku dochodowego ulgi prorodzinnej.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej wyjaśniło, że rodzice dzieci studiujących poza granicami kraju nie mogą korzystać z ulgi prorodzinnej. Resort przypomniał, że korzystanie z każdej preferencji podatkowej uzależnione jest od spełnienia wszystkich przesłanek wymaganych do jej zastosowania. Zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) rodzice dzieci pełnoletnich (do 25 lat) mogą uwzględnić w rocznym rozliczeniu ulgę prorodzinną m.in. pod warunkiem, że pobierają one naukę w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach prawa o szkolnictwie wyższym.

Resort podkreślił, że regulacja ta odnosi się wyłącznie do szkół prowadzonych na podstawie polskich przepisów o systemie oświaty oraz prawa o szkolnictwie wyższym. Jest to jeden z wymogów korzystania przez rodziców z odliczenia, zatem w ocenie resortu w obecnym stanie prawnym kształcenie pełnoletnich dzieci za granicą pozbawia rodziców prawa do omawianej ulgi.

Tymczasem zdaniem ekspertów podatkowych taka interpretacja przepisów, w przypadku dzieci studiujących w krajach Unii Europejskiej, może budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją oraz prawem wspólnotowym. Chodzi tu przede wszystkim o konstytucyjne zasady równości i niedyskryminacji oraz jedną z naczelnych zasad obowiązujących w UE, czyli zasadę swobodnego przepływu osób, w tym studentów.

ULGA PRORODZINNA

Z odliczenia mogą korzystać rodzice dzieci:

• małoletnich,

• bez względu na ich wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,

• do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach prawa o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, renty rodzinnej oraz dochodów do wysokości 3015 zł.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK