| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczać podatek od dochodów z udziału w funduszach inwestycyjnych

Jak rozliczać podatek od dochodów z udziału w funduszach inwestycyjnych

Przy sprzedaży jednostek polskiego funduszu inwestycyjnego 19-proc. podatek pobiera bezpośrednio TFI. Podatnik nie musi rozliczać tego dochodu w rocznym PIT.


Podatniczka gromadzi osz-czędności w funduszu inwestycyjnym. W 2007 roku postanowiła spieniężyć część jednostek uczestnictwa. Podatniczka ma wątpliwości, czy w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym musi rozliczyć się z tego tytułu w zeznaniu rocznym?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa o PIT), przychody z udziału w funduszach inwestycyjnych powinny być traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. Dochody z udziału w funduszach inwestycyjnych uzyskiwane przez osoby podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu są opodatkowane zryczałtowanym 19-proc. podatkiem dochodowym. Jak wyjaśnia Joanna Świerzyńska, doradca podatkowy z Deloitte, podstawę opodatkowania stano- wi dochód, tj. różnica pomiędzy przychodem uzyskanym w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym a kosztami uzyskania przychodu, które w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT stanowią wydatki poniesione na nabycie jednostek uczestnictwa funduszu.

- W przypadku sprzedaży jednostek polskiego funduszu inwestycyjnego, zryczałtowany 19-proc. podatek od dochodów uzyskanych ze zbycia jednostek uczestnictwa pobiera bezpośrednio towarzystwo funduszy inwestycyjnych - mówi Joanna Świerzyńska. Podatnik nie jest zobowiązany do rozliczenia tego dochodu w zeznaniu rocznym.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zbycia jednostek zagranicznego funduszu.

- W takim przypadku przepisy ustawy o PIT stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy Joanna Świerzyńska.

Jak podkreśla, jeżeli z umowy wynika, że dochód ze zbycia jednostek uczestnictwa w zagranicznym funduszu inwestycyjnym jest opodatkowany w kraju rezydencji, tj. w Polsce, podatnik powinien zadeklarować go rocznym zeznaniu. W rozliczeniu rocznym, składanym w takiej sytuacji na formularzu PIT-36 lub PIT-38, wykazuje kwoty 19-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego obliczonego od tego dochodu.

- Jeżeli jednak dochód ten w myśl postanowień umowy jest opodatkowany także w kraju źródła, a przepisy umowy nie stanowią o wyłączeniu tego dochodu z opodatkowania w Polsce, od kwoty podatku należnego od tego dochodu w Polsce podatnik ma prawo odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu od tego dochodu za granicą - podkreśla Joanna Świerzyńska. Z tym zastrzeżeniem, że odliczeniu podlega jednak kwota nieprzekraczająca kwoty podatku należnego od tego dochodu w Polsce.

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »