| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wartość początkowa środków trwałych stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Wartość początkowa środków trwałych stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Mieszkam w Niemczech i tam znajduje się moja rezydencja podatkowa. Z Polski wyjechałem kilkanaście lat temu, ale chciałbym kiedyś wrócić na stałe. Na razie zamierzam otworzyć w Polsce oddział mojej niemieckiej firmy. Planuję przekazać na potrzeby oddziału składniki majątku niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Niektóre z nich będą podlegać zaliczeniu do środków trwałych. Jaką wartość początkową powinienem przyjąć dla tych środków trwałych?

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących do końca 2014 r. nie było regulacji dotyczących ustalania wartości początkowej składników majątku podlegających zaliczeniu do środków trwałych, stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy. Zmiana w tym zakresie nastąpiła od 1 stycznia 2015 r. Od tej daty obowiązuje dodany do art. 22g ust. 1 updof (ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r.) nowy pkt 7. Zgodnie z jego treścią, w razie prowadzenia przez podatnika niebędącego polskim rezydentem podatkowym działalności gospodarczej na terytorium Rzeczy­pospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład, wartością początkową środków trwałych bądź wartości nie­materialnych i prawnych jest ich wartość przyjęta dla celów podatkowych i wynikająca z ksiąg podatkowych tego podatnika, niezaliczona do kosztów w jakiejkolwiek formie (czyli ta, o której jest mowa w art. 22 ust. 1n updof), jednak nie wyższa od wartości rynkowej danego składnika majątku.

Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Dlatego, ustalając na potrzeby amortyzacji wartość początkową poszczególnych składników majątku sta­nowiących wyposażenie polskiego zakładu Pana niemieckiej firmy, powinien Pan przyjąć podatkową wartość tych składników ujętą w księgach Pana firmy. Nie może ona jednak być wyższa niż wartość rynkowa każdego z tych składników. Dla celów amortyzacji powinna zatem zostać przyjęta niższa z tych wartości.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22g ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK