| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wartość początkowa środków trwałych stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Wartość początkowa środków trwałych stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Mieszkam w Niemczech i tam znajduje się moja rezydencja podatkowa. Z Polski wyjechałem kilkanaście lat temu, ale chciałbym kiedyś wrócić na stałe. Na razie zamierzam otworzyć w Polsce oddział mojej niemieckiej firmy. Planuję przekazać na potrzeby oddziału składniki majątku niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Niektóre z nich będą podlegać zaliczeniu do środków trwałych. Jaką wartość początkową powinienem przyjąć dla tych środków trwałych?

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących do końca 2014 r. nie było regulacji dotyczących ustalania wartości początkowej składników majątku podlegających zaliczeniu do środków trwałych, stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy. Zmiana w tym zakresie nastąpiła od 1 stycznia 2015 r. Od tej daty obowiązuje dodany do art. 22g ust. 1 updof (ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r.) nowy pkt 7. Zgodnie z jego treścią, w razie prowadzenia przez podatnika niebędącego polskim rezydentem podatkowym działalności gospodarczej na terytorium Rzeczy­pospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład, wartością początkową środków trwałych bądź wartości nie­materialnych i prawnych jest ich wartość przyjęta dla celów podatkowych i wynikająca z ksiąg podatkowych tego podatnika, niezaliczona do kosztów w jakiejkolwiek formie (czyli ta, o której jest mowa w art. 22 ust. 1n updof), jednak nie wyższa od wartości rynkowej danego składnika majątku.

Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Dlatego, ustalając na potrzeby amortyzacji wartość początkową poszczególnych składników majątku sta­nowiących wyposażenie polskiego zakładu Pana niemieckiej firmy, powinien Pan przyjąć podatkową wartość tych składników ujętą w księgach Pana firmy. Nie może ona jednak być wyższa niż wartość rynkowa każdego z tych składników. Dla celów amortyzacji powinna zatem zostać przyjęta niższa z tych wartości.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22g ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK