| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczać różnice kursowe przy najmie maszyny z zagranicy

Jak rozliczać różnice kursowe przy najmie maszyny z zagranicy

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa spożywczego. Rozlicza ją w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Spółka wynajmuje maszynę od firmy z Włoch. Co miesiąc otrzymuje fakturę. W przypadku ostatniej płatności walutę na zakup kwoty należności przekazanej do Włoch spółka zakupiła w kwietniu w kantorze. Według jakiego kursu powinna wycenić ten koszt? Jak rozliczyć różnice kursowe z tego tytułu?

Spółka powinna zastosować powyższy przepis z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W tym przypadku jest to umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

WAŻNE!

Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagranicznych podatników przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego wynosi 20% przychodów.

Na podstawie tej umowy należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego są zaliczane do należności licencyjnych. Należności te mogą być także opodatkowane w umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego państwa, lecz gdy odbiorca tych należności jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności.

A zatem opłaty przekazywane do Włoch z tytułu najmu maszyny będą w Polsce opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 10%. Zastosowanie tej stawki jest możliwe, pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika (firmy z Włoch) uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Sposób opodatkowania należności z tytułu najmu maszyny z Włoch obrazuje schemat I.

PRZYKŁAD

Spółka jawna wynajmuje maszynę od firmy mającej siedzibę we Włoszech. Spółka otrzymała fakturę wystawioną 2 kwietnia na kwotę 1000 euro za najem maszyny w marcu. Średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. 1 kwietnia, wynosił 3,5110 zł. Spółka zaewidencjonowała koszt w wysokości 1000 euro x 3,5110 zł = 3511 zł.

15 kwietnia spółka dokonała zapłaty tego czynszu. Po potrąceniu zryczałtowanego podatku od należności licencyjnej z tytułu czynszu w wysokości 10% przekazała do Włoch kwotę 900 euro. Natomiast zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości równowartości 100 euro (1000 euro x 10%) zapłaciła do urzędu skarbowego w złotych.

W celu dokonania ostatniej zapłaty spółka 15 kwietnia kupiła w kantorze 900 euro według kursu sprzedaży 3,5660 zł. Zapłacona kwota wynosiła zatem równowartość 900 x x 3,5660 zł = 3209,40 zł. W związku z powyższym wystąpi ujemna różnica kursowa w wysokości 900 x (3,5110 zł - 3,5660 zł) = - 49,50 zł.

Różnica ta będzie zwiększać koszty podatkowe spółki (zmniejszać podstawę opodatkowania).

Ponadto spółka przekazała równowartość 100 euro do urzędu skarbowego. Kwotę tę zapłaciła w złotych do urzędu skarbowego. Podatek ten pobrała w momencie zapłaty należności głównej, tj. 15 kwietnia. Ponieważ w tym przypadku nie wystąpił kurs faktyczny (spółka nie zakupiła tej kwoty waluty i nie przekazywała jej do Włoch), to zgodnie z art. 24c ust. 4 updof powinna przyjąć kurs średni NBP z 14 kwietnia. Wynosił on 3,4290 zł. A zatem spółka powinna wpłacić podatek w wysokości 100 euro x 3,4295 zł = 342,90 zł.

W związku z powyższym zaistniała dodatnia różnica w wysokości 100 euro x (3,5110 zł - 3,4290 zł) = + 8,20 zł. Będzie ona zwiększała przychody spółki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 12 ust. 2 i 3 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z dnia 21 czerwca 1985 r. - Dz.U. z 1989 r. Nr 62, poz. 374

• art. 3 ust. 2a i 2b pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »