REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie PIT przez niemogących czytać lub pisać

Piotr Bronny
pit 2007
pit 2007
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, podpisując zeznanie roczne, składa oświadczenie wiedzy o dochodach uzyskanych w roku podatkowym. Problem pojawia się wtedy, gdy z różnych powodów podpisanie zeznania nie jest możliwe.

Do oświadczeń wiedzy należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące oświadczeń woli. Z tego punktu widzenia istotne znaczenie mają następujące przepisy kodeksu cywilnego.

Autopromocja

Zgodnie z treścią przepisu art. 79 kodeksu cywilnego osoba niemogąca pisać, lecz mogąca czytać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej bądź w ten sposób, że uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku inna osoba wypisze jej imię i nazwisko, umieszczając swój podpis, bądź też w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie niemogącego pisać, lecz mogącego czytać.

Jeżeli zatem osoba składająca zeznanie potrafi czytać (co będzie miało miejsce w większości przypadków składania zeznania rocznego przez osobę niemogącą pisać), to wówczas najprostszym rozwiązaniem jest dokonanie na druku PIT-36 czy PIT-37 tuszowego odcisku palca, umieszczenie obok imienia i nazwiska osoby niemogącej pisać oraz podpisu innej osoby (np. członka rodziny).

Konieczny notariusz

Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy osoba, która ma złożyć zeznanie, nie może czytać (np. jest niewidoma). W takim przypadku zgodnie z treścią przepisu art. 80 kodeksu cywilnego oświadczenie powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Po wypełnieniu zeznania należy zatem udać się do kancelarii notarialnej w celu złożenia oświadczenia wiedzy (podpisu) na druku PIT-36 (PIT-37).

Zasad tych nie uchyla umieszczenie na dowodzie osobistym podatnika adnotacji - Podpis niemożliwy. Zdarza się bowiem, iż tego typu sformułowanie umieszczane jest na dowodzie osobistym osób, których podpis nie mieści się w rubryce wniosku o wydanie dowodu osobistego przenoszonej na dokument, jakim jest dowód osobisty. Ponadto - jako do oświadczenia wiedzy stosujemy do zeznań rocznych odpowiednio przepisy dotyczące oświadczeń woli. Żaden przepis nie zezwala na zastąpienie tuszowego odcisku palca czy poświadczenia przez notariusza (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) informacją, iż podpis jest niemożliwy. Mogłoby to bowiem prowadzić do nadużyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik w śpiączce

Zgodnie z treścią przepisu art. 13 par. 1 kodeksu cywilnego osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

Przepis ten pozwala ubezwłasnowolnić całkowicie osobę, która z powodu zaburzeń psychicznych (śpiączki) nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Do rozpoznawania spraw o ubezwłasnowolnienie właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, a w braku miejsca zamieszkania - sąd miejsca jej pobytu (art. 544 par. 1 k.p.c.).

Zgodnie z treścią przepisu art. 545 par. 1 k.p.c. wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:

1) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;

2) jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;

3) jej przedstawiciel ustawowy.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia osobę ubezwłasnowolnioną reprezentuje opiekun. To opiekun w imieniu osoby pozostającej w śpiączce podpisuje zeznanie podatkowe. Jeżeli zeznanie jest spóźnione, zasadne jest złożenie łącznie z zeznaniem podatkowym pisma wyjaśniającego opóźnienie (na podstawie przepisu art. 16 par. 1 k.k.s.). Stosownie do treści tego przepisu nie podlega karze za wykroczenie skarbowe (złożenie zeznania rocznego po terminie - art. 56 par. 4 k.k.s.) sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. W piśmie tym należy wyjaśnić powody złożenia zeznania po terminie (i dołączyć orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu).

Rozliczenie małżonków

Stosownie do treści przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Sposób opodatkowania, o którym mowa, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy o podatku tonażowym.

Zasady, zgodnie z którą zeznanie podatkowe stanowi oświadczenie wiedzy, nie stosuje się do tej części zeznania rocznego, w której składa się wniosek o wspólne opodatkowanie małżonków. W tym zakresie podatnik składa oświadczenie woli, gdyż zgodnie z jego decyzją (wolą) za dany roku będzie opodatkowywał się łącznie z małżonkiem. Stosujemy zatem bezpośrednio przepisy kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli.

Należy jednakże pamiętać, że osoba ubezwłasnowolniona nie może za rok, w którym nastąpiło ubezwłasnowolnienie, rozliczyć się łącznie z małżonkiem, ponieważ zgodnie z treścią przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych między małżonkami musi istnieć przez cały rok wspólność majątkowa. Stosownie zaś do treści przepisu art. 53 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie ubezwłasnowolnienia powstaje między małżonkami z mocy prawa rozdzielność majątkowa (przestaje istnieć wspólność majątkowa).

ROZLICZENIA OSÓB NIEMOGĄCYCH SIĘ PODPISAĆ
1) Podatnik wynajmujący lokale (mieszkalne, użytkowe) na skutek wypadku przy pracy traci dłonie.
2) Emeryt z niedowładem kończyn górnych, który z uwagi na możliwość skorzystania z ulg podatkowych nie chce składać zeznania za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeżeli osoby te potrafią czytać, mogą potwierdzić swoje zeznanie podatkowe w ten sposób, że członek rodziny umieści w rubryce zeznania przewidzianej na podpis tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku umieści imię i nazwisko składającego zeznanie podatkowe oraz swój podpis. Jeżeli natomiast nie potrafią czytać (bo np. są osobami niewidomymi), to wówczas po wypełnieniu druku PIT-36/PIT-37 należy udać się do kancelarii notarialnej.


PIOTR BRONNY

radca prawny, Kancelaria Prawnicza Maciej Panfil i Partnerzy


PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

• Ustawa z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

• Ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 r. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA