| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak rozliczyć dochód z pracy sezonowej w Niemczech

Jak rozliczyć dochód z pracy sezonowej w Niemczech

Pracowałem w okresie wakacji w Niemczech (praca sezonowa). Łącznie zarobiłem 700 euro. Jak rozliczyć ten dochód w zeznaniu rocznym za 2009 rok składanym na PIT-36?

Podwójnemu opodatkowaniu tych dochodów zapobiega art. 24 ust. 2 lit. a) polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na mocy jego postanowień, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zwolni z uwzględnieniem postanowień litery b) taki dochód lub majątek od opodatkowania. Rzeczpospolita Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony z opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.


Zatem uzyskany przez Pana dochód z pracy sezonowej w Niemczech jest zwolniony w Polsce z opodatkowania. Należy go jednak wziąć pod uwagę do wyliczenia stopy procentowej podatku, jeśli również w Polsce zostały osiągnięte dochody podlegające opodatkowaniu. Jeśli takich dochodów nie będzie, to nie ma konieczności składania w Polsce zeznania rocznego.


W sytuacji opisanej w pytaniu, nawet gdyby wystąpił obowiązek ustalania stopy procentowej, niekoniecznie trzeba będzie to robić. Podana przez Pana kwota wynagrodzenia nie jest bowiem wysoka.
Aby ustalić, czy w tym przypadku wystąpi dochód brany pod uwagę przy ustalaniu stopy procentowej, powinien Pan przede wszystkim pomniejszyć przychód o przysługujące Panu odliczenie z tytułu diet oraz - po przeliczeniu na złote według zasad określonych w art. 11 ust. 3 i 4 updof - o zryczałtowane „pracownicze” koszty uzyskania przychodu w przysługującej Panu wysokości (na takich samych zasadach jak w przypadku dochodów z pracy wykonywanej w Polsce).

Jeśli odliczenie z tytułu diet będzie wyższe niż wskazana w pytaniu kwota, dochód ten w całości będzie zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 updof. Nie będzie tym samym wcale podlegał ujęciu w zeznaniu rocznym, bo nie wykazuje się w nim dochodów objętych zwolnieniem na podstawie m.in. art. 21 updof. W takiej sytuacji rozliczenia dochodów krajowych dokona Pan według skali (bez wyliczania stopy procentowej), a zatem tak, jakby dochodów z Niemiec w ogóle nie było.

Pan Jan Kowalski wyjechał w okresie wakacji do Niemiec. Podjął pracę jako robotnik sezonowy. W tym charakterze był zatrudniony w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 września 2007 r. Jego wynagrodzenie za pracę wyniosło łącznie 900 euro.

Przed wyjazdem pan Kowalski zarobił 10 000 zł z tytułu zawartej umowy o dzieło i był to jego jedyny dochód osiągnięty w Polsce. Rozliczenie za 2007 r. będzie zatem wyglądało następująco:
1) przychód w wysokości 900 euro należy pomniejszyć o kwotę przysługującego odliczenia z tytułu diet: 92 dni × (42 euro × 30%) = 900 euro - 1159,20 euro = -259,20 euro;
2) ponieważ dochód z pracy w Niemczech jest niższy niż kwota przysługującego odliczenia z tytułu diet, to w całości jest objęty zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 updof. Oznacza to, że pan Kowalski nie będzie miał obowiązku ustalania stopy procentowej, gdyż dochodów zwolnionych na podstawie art. 21 nie wykazuje się w zeznaniu rocznym;
3) w konsekwencji dochody z zawartej w Polsce umowy o dzieło rozliczy tak, jakby dochód w Niemczech w ogóle nie został osiągnięty.

• art. 15 ust. 1, art. 24 ust. 2 lit. a) umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie 14 maja 2003 r. - Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90

• art. 3 ust. 1 - 2b, art. 11 ust. 3 i 4, art. 21 ust 1 pkt 20, art. 27 ust. 8, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »