| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Dotacja samorządowa jest dla niepublicznych przedszkoli przychodem z działalności gospodarczej zwolnionym z PIT. W praktyce właściciele przedszkoli często traktują dotację jako element wynagrodzenia za ich pracę i zaliczają na tej podstawie jako wartość wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów. Jest to wadliwa kwalifikacja.

Na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty dotacje z budżetu gminy otrzymują m.in. niepubliczne przedszkola.

Dotacje takie są dotacjami w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z póź. zm.).

Przedsiębiorca, który prowadząc przedszkole otrzymał taką dotację stosuje do jej rozliczenia następujące przepisy:

Artykuł 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT – przepis stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?

Tak więc co do zasady dotacje są przychodem z działalności gospodarczej oprócz tych, które są przeznaczone na inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT – przepis stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Na tej podstawie zostaje wyłączona ogólna zasada z ww. art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT nakazująca zaliczyć dotacje i inne tego typu wpływy nie przeznaczone na cele inwestycyjne do przychodów podatkowych. A dotacje gminne dla przedszkoli są na tej podstawie zwolnione z PIT.

Tym problemem zajmował się też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 kwietnia 2011 r. (nr IPPB1/415-72/11-2/KS). Dyrektor tej izby odpowiedział na pytanie, czy wynagrodzenie (zarobek) właściciela niepublicznego przedszkola pokryte z dotacji podmiotowej z Urzędu Gminy jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Organ podatkowy stwierdził, że otrzymana dotacja, nie stanowi dla podatnika wynagrodzenia za pracę, lecz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT.

Polecamy: Jak płacić uproszczone zaliczki na PIT

Artykuł 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT – na tej podstawie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137 ustawy o PIT.

Ponieważ w katalogu tym jest wymieniony art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT to wydatki pokryte z dotacji gminnej dla przedszkola nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Przepis ten jest rozstrzygający dla wyłączenia z kosztów wydatków sfinansowanych z ww. dotacji i nie ma potrzeby sięgania do art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Dotacja jest przychodem więc nie może być kosztem.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK