| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Dotacja samorządowa jest dla niepublicznych przedszkoli przychodem z działalności gospodarczej zwolnionym z PIT. W praktyce właściciele przedszkoli często traktują dotację jako element wynagrodzenia za ich pracę i zaliczają na tej podstawie jako wartość wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów. Jest to wadliwa kwalifikacja.

Na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty dotacje z budżetu gminy otrzymują m.in. niepubliczne przedszkola.

Dotacje takie są dotacjami w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z póź. zm.).

Przedsiębiorca, który prowadząc przedszkole otrzymał taką dotację stosuje do jej rozliczenia następujące przepisy:

Artykuł 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT – przepis stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?

Tak więc co do zasady dotacje są przychodem z działalności gospodarczej oprócz tych, które są przeznaczone na inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT – przepis stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Na tej podstawie zostaje wyłączona ogólna zasada z ww. art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT nakazująca zaliczyć dotacje i inne tego typu wpływy nie przeznaczone na cele inwestycyjne do przychodów podatkowych. A dotacje gminne dla przedszkoli są na tej podstawie zwolnione z PIT.

Tym problemem zajmował się też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 kwietnia 2011 r. (nr IPPB1/415-72/11-2/KS). Dyrektor tej izby odpowiedział na pytanie, czy wynagrodzenie (zarobek) właściciela niepublicznego przedszkola pokryte z dotacji podmiotowej z Urzędu Gminy jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Organ podatkowy stwierdził, że otrzymana dotacja, nie stanowi dla podatnika wynagrodzenia za pracę, lecz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT.

Polecamy: Jak płacić uproszczone zaliczki na PIT

Artykuł 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT – na tej podstawie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137 ustawy o PIT.

Ponieważ w katalogu tym jest wymieniony art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT to wydatki pokryte z dotacji gminnej dla przedszkola nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Przepis ten jest rozstrzygający dla wyłączenia z kosztów wydatków sfinansowanych z ww. dotacji i nie ma potrzeby sięgania do art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Dotacja jest przychodem więc nie może być kosztem.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »