| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Płatnik odkrywa błąd - co zrobić z PIT-11, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-8C

Płatnik odkrywa błąd - co zrobić z PIT-11, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-8C

Formularze informujące o wypełnianiu obowiązków płatnika wystawia się po zakończeniu roku podatkowego. Jeżeli w trakcie roku podatkowego popełnił błąd, wypłacił np. zleceniobiorcy należność z umowy i nie pobrał zaliczki, to np. w PIT-11 wykazuje ten błąd.

PIT-11 ma być zapisem operacji wykonanych przez płatnika w minionym roku podatkowym. Nawet, gdy były wadliwe. Płatnik nie koryguje deklaracji PIT-11 po odkryciu np. kilka lat po jego złożeniu w US, że zaliczka powinna być pobrana. Korekta PIT-11 ma miejsce wtedy, gdy w pierwotnym PIT-11 płatnik popełnił błąd co do opisu czynności dokonanych w danym roku podatkowym. 

Odkrycie przez płatnika, że popełnił błąd w zakończonym już roku podatkowym powoduje wątpliwości co do obowiązku wpłacania niepobranych za miniony rok podatkowy. 

29,90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

W 2009 r. płatnik wypłacił 10 000 zł z tytułu umowy zlecenia i nie pobrał zaliczki. Płatnik w marcu 2010 r. wykrył swój błąd. Podatnik jeszcze nie złożył zeznania rocznego. Płatnik przelał na konto urzędu skarbowego tylko odsetki od zaległości powstałe na wskutek nieziszczenia zaliczki na PIT od wypłaconych 10 000 zł. Płatnik nie wpłacił na konto urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Uznał, że jest to zbędne, gdyż podatek wpłaci podatnik przy okazji składania zeznania rocznego za 2010 r. Postępowania płatnika jest zdaniem organów podatkowych błędne. Powinien wpłacić zarówno zaliczkę jak i odsetki.

Sytuacja opisana w przykładzie została 25 czerwca 2009 r. poddana interpretacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura IPPB2/415-234/09-4/MG). Organ podatkowy wskazał na art. 30 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków odpowiada za podatek niedobrany lub podatek pobrany a niewpłacony. „Nawet w sytuacji, gdy podatnik zapłaci należny podatek od uzyskanych dochodów po złożeniu zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, nie wygasa prawo właściwego organu podatkowego do wydania decyzji o odpowiedzialności płatnika na podstawie art. 30 § 6 ustawy, zgodnie z brzmieniem którego decyzję, o której mowa w § 4 i 5, organ podatkowy może wydać również po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego. Zatem, pomimo, że podatnik rozliczy się z osiągniętego przychodu nadal może zostać wydana decyzja o odpowiedzialności płatnika. W związku z powyższym Spółka, jako płatnik podatku dochodowego w sytuacji nie wywiązania się z ciążących na niej obowiązków powinna dokonać prawidłowego naliczenia i odprowadzenia podatku od przedmiotowego przychodu wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę a po ich odprowadzeniu sporządzić korektę informacji PIT-11, która będzie m. in. podstawą do złożenia korekty zeznania podatkowego przez podatnika.” 

Przepis art. 30 Ordynacji podatkowej jest podstawą wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, w której określa się wysokość należności z tytułu niepobranego lub pobranego, a niewpłaconego podatku. Decyzję tą organ podatkowy może wydać również po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego. Art. 30 § 6 podatkowej Ordynacji w tym przypadku zezwala organom podatkowym na niewydajnie takiej decyzji.

Wykrycie faktu niepobrania zaliczki ma miejsce często kilka lat później, gdy sam podatek został przez podatnika samodzielnie wpłacony. Nie ma wtedy powodu domagać się od płatnika wpłaty pełnej kwoty niepobranej zaliczki. Niemniej warto pamiętać o uprawnieniach, jakie przyznaje art. 30 Ordynacji podatkowej organom podatkowym.

avatar

2010-03-02 21:19 Zgłoś

Napisałam to chwilę temu w komentarzu pod artykułem o błędach w PITach, ale nie widzę tam mojego postu, pozwalam więc sobie powtórzyć tutaj: Pracuję od kilku lat prawie wyłącznie na umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Wśród PITów-11 od zleceniodawców zawsze, co roku, jest kilka błędnie wypełnionych: przychód umieszczony jest w polu 56 zamiast 64, tak jakby pochodził z (zwykłej) umowy o dzieło, a nie z praw autorskich. Kwoty przychodów i zaliczek się zgadzają, tj. jest uwzględniony 50proc. koszt uzyskania przychodu (co wg mojej wiedzy w oczywisty sposób wskazuje na błąd, bo nie mogłoby wystąpić przy zwykłej umowie o dzieło), błędne jest tylko miejsce, gdzie je wpisano. Mam dwa pytania: 1. skoro tylu księgowych tak wypełnia, to czy ja się mylę uważając to za błąd? 2. jeśli jednak jest to błąd, to czy wiąże się z jakimiś konsekwencjami? Nie przeszkadza mi on w prawidłowym wypełnieniu mojego zeznania, po prostu wpisuję sumę w pole dotyczące praw autorskich, ale czy powinnam zawracać głowę zleceniodawcom i prosić o przysłanie poprawionego formularza, żeby na PITach-11 też się wszystko zgadzało?

avatar

2010-02-25 00:56 Zgłoś

na PIT-36 :)

avatar

2010-02-23 22:03 Zgłoś

jak rozliczyć PIT 8c

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE02
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Sedlak & Sedlak Jesteśmy najstarszą polską firmą doradztwa HR. To zobowiązuje.

Byliśmy i jesteśmy pionierami wdrażającymi w Polsce standardy zarządzania kapitałem ludzkim.

Zostań ekspertem Infor.pl »