| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności

Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności

Wycofanie samochodu z majątku trwałego firmy i przekazanie go na potrzeby prywatne podatnika (np. właściciela jednoosobowej firmy, wspólnika spółki cywilnej lub wspólnika spółki jawnej), co do zasady, nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

2. Dopiero sprzedaż udziału we współwłasności auta stanowi dla wspólnika X przychód podatkowy.

Szczególnym przypadkiem jest przeniesienie współwłasności samochodu nabytego w trakcie działalności spółki osobowej tylko na jednego ze wspólników, co może wymagać ewentualnego ustalenia sposobu rozliczenia pomiędzy pozostałymi wspólnikami.

PRZYKŁAD

Wspólnikami spółki cywilnej są dwie osoby fizyczne, z których każda ma prawo do udziału w zyskach i stratach spółki w 50% (wspólnicy X i Y). Wspólnicy podjęli uchwałę, na podstawie której postanowili przekazać samochód osobowy, będący środkiem trwałym firmy, na cele prywatne wspólnika Y (bez zmniejszania jego udziału kapitałowego w spółce). Przejęcie samochodu na własność prywatną wspólnika Y wymaga zniesienia współwłasności. Postanowiono, że z tytułu zniesienia współwłasności wspólnik X otrzyma zapłatę.

1. Wycofanie samochodu ze spółki cywilnej i przekazanie go na cele osobiste wspólnika Y, który stał się jego wyłącznym właścicielem, nie powoduje powstania przychodu podatkowego u tego wspólnika.

2. Odpłatne zbycie udziału we współwłasności samochodu stanowi dla wspólnika X przychód podatkowy.

W praktyce dość często spotyka się przypadki wycofania ze spółki osobowej samochodu, który wcześniej został do niej wniesiony przez wspólnika w formie aportu.

Aneta Szwęch


Cały artykuł na INFORFK: Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej – skutki podatkowe


Artykuł omawia zasady opodatkowania związane z wycofaniem samochodu z działalności gospodarczej. Wskazuje, jakie konsekwencje podatkowe powodują różne możliwości przekazania firmowego auta. Materiał zawiera praktyczne przykłady obrazujące skutki podatkowe w przypadku wycofania samochodu z działalności.


Czytaj także:

„Wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej” >>

„Jak rozliczyć VAT od samochodu wycofanego z działalności” >>

„Czy wycofanie samochodu dostawczego z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT” >>


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK