| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności

Rozliczenie samochodu wycofanego z działalności

Wycofanie samochodu z majątku trwałego firmy i przekazanie go na potrzeby prywatne podatnika (np. właściciela jednoosobowej firmy, wspólnika spółki cywilnej lub wspólnika spółki jawnej), co do zasady, nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

2. Dopiero sprzedaż udziału we współwłasności auta stanowi dla wspólnika X przychód podatkowy.

Szczególnym przypadkiem jest przeniesienie współwłasności samochodu nabytego w trakcie działalności spółki osobowej tylko na jednego ze wspólników, co może wymagać ewentualnego ustalenia sposobu rozliczenia pomiędzy pozostałymi wspólnikami.

PRZYKŁAD

Wspólnikami spółki cywilnej są dwie osoby fizyczne, z których każda ma prawo do udziału w zyskach i stratach spółki w 50% (wspólnicy X i Y). Wspólnicy podjęli uchwałę, na podstawie której postanowili przekazać samochód osobowy, będący środkiem trwałym firmy, na cele prywatne wspólnika Y (bez zmniejszania jego udziału kapitałowego w spółce). Przejęcie samochodu na własność prywatną wspólnika Y wymaga zniesienia współwłasności. Postanowiono, że z tytułu zniesienia współwłasności wspólnik X otrzyma zapłatę.

1. Wycofanie samochodu ze spółki cywilnej i przekazanie go na cele osobiste wspólnika Y, który stał się jego wyłącznym właścicielem, nie powoduje powstania przychodu podatkowego u tego wspólnika.

2. Odpłatne zbycie udziału we współwłasności samochodu stanowi dla wspólnika X przychód podatkowy.

W praktyce dość często spotyka się przypadki wycofania ze spółki osobowej samochodu, który wcześniej został do niej wniesiony przez wspólnika w formie aportu.

Aneta Szwęch


Cały artykuł na INFORFK: Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej – skutki podatkowe


Artykuł omawia zasady opodatkowania związane z wycofaniem samochodu z działalności gospodarczej. Wskazuje, jakie konsekwencje podatkowe powodują różne możliwości przekazania firmowego auta. Materiał zawiera praktyczne przykłady obrazujące skutki podatkowe w przypadku wycofania samochodu z działalności.


Czytaj także:

„Wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej” >>

„Jak rozliczyć VAT od samochodu wycofanego z działalności” >>

„Czy wycofanie samochodu dostawczego z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT” >>


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK