2. Dopiero sprzedaż udziału we współwłasności auta stanowi dla wspólnika X przychód podatkowy.
Szczególnym przypadkiem jest przeniesienie współwłasności samochodu nabytego w trakcie działalności spółki osobowej tylko na jednego ze wspólników, co może wymagać ewentualnego ustalenia sposobu rozliczenia pomiędzy pozostałymi wspólnikami.
reklama
reklama
PRZYKŁAD
Wspólnikami spółki cywilnej są dwie osoby fizyczne, z których każda ma prawo do udziału w zyskach i stratach spółki w 50% (wspólnicy X i Y). Wspólnicy podjęli uchwałę, na podstawie której postanowili przekazać samochód osobowy, będący środkiem trwałym firmy, na cele prywatne wspólnika Y (bez zmniejszania jego udziału kapitałowego w spółce). Przejęcie samochodu na własność prywatną wspólnika Y wymaga zniesienia współwłasności. Postanowiono, że z tytułu zniesienia współwłasności wspólnik X otrzyma zapłatę.
1. Wycofanie samochodu ze spółki cywilnej i przekazanie go na cele osobiste wspólnika Y, który stał się jego wyłącznym właścicielem, nie powoduje powstania przychodu podatkowego u tego wspólnika.
2. Odpłatne zbycie udziału we współwłasności samochodu stanowi dla wspólnika X przychód podatkowy.
W praktyce dość często spotyka się przypadki wycofania ze spółki osobowej samochodu, który wcześniej został do niej wniesiony przez wspólnika w formie aportu.
Aneta Szwęch
Cały artykuł na INFORFK: Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej – skutki podatkowe
Artykuł omawia zasady opodatkowania związane z wycofaniem samochodu z działalności gospodarczej. Wskazuje, jakie konsekwencje podatkowe powodują różne możliwości przekazania firmowego auta. Materiał zawiera praktyczne przykłady obrazujące skutki podatkowe w przypadku wycofania samochodu z działalności.
Czytaj także:
„Wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej” >>
„Jak rozliczyć VAT od samochodu wycofanego z działalności” >>
„Czy wycofanie samochodu dostawczego z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT” >>
Podyskutuj o tym na naszym FORUM