| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Lokaty jednodniowe funkcjonują (do 31 marca 2012 r.) w sposób pozwalający bankowi – jako płatnikowi - uniknąć obowiązku odprowadzania podatku. Skoro bank nie jest obciążony, to czy właściciel lokaty, przy wypłacie wszystkich środków na niej zgromadzonych, także będzie zwolniony od podatku, a jeśli nie to w jakim momencie powinien go uiścić?

Przepis art. 30 a) ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT, przewiduje, że  od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek (lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek Belki).

Ryczałtowe rozliczenie oznacza m.in., że nie uwzględnia się przy obliczaniu podatku kosztów uzyskania przychodu. Przychody (dochody) wymienione art. 30 i podatkowe w formie ryczałtu, nie są łączone z dochodami innego rodzaju, które opodatkowane są według skali podatkowej.

Skutkuje to tym, że nie należy wykazywać ich w rocznym zeznaniu podatkowym. Naczelny Sąd  Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 11 stycznia 2001 (I SA/Łd 2048/98) orzekł, że w razie uznania określonego dochodu (przychodu) za wymieniony w art. 30 ust. 1 updof (ryczałtowe opodatkowanie), nie może być on ujmowany w rocznym zeznaniu podatkowym.

Dochody (przychody) te nie są łączone z dochodami, od których podatek odprowadza się na zasadach ogólnych opisanych w art. 27 ustawy. W związku z tym 19 % podatek płaci się  każdorazowo.

Również nie stosuje się art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, który zakłada, że podatnik w zeznaniu rocznym wykazuje należny podatek dochodowy (o którym mowa w art. 29-30a), jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika (w tym wypadku bank). Podatnik (właściciel lokaty) nie musi samodzielnie wykazywać i odprowadzać tego podatku.

Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Jest to podatek od zysków kapitałowych. Zysk pochodzący z lokaty jest automatycznie pomniejszany o 19 % podatek. Powoduje to, że bank przelewa klientowi na rachunek zysk, ale dopiero po pomniejszeniu o wysokość podatku.

W rocznym zeznaniu podatkowym nie uwzględnia się zysków, które pochodzą z lokaty, ponieważ już raz dokonano pobrania podatku od tej lokaty.

Lokata jednodniowa

Lokata jednodniowa skonstruowana jest w ten sposób, że odsetki od niej odprowadzane są każdego dnia. Dzięki temu ich jednorazowa wysokość jest niewielka.

Jeżeli wysokość odsetek nie przekroczy kwoty 2,49 zł, to wysokość podatku naliczonego od tej sumy będzie niższa niż 0,5 gr (2,49 zł x 19% = 0,4731 zł).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »